Papież kanonizował dwie Palestynki. "Przesłanie nadziei"


Podczas mszy na placu Św. Piotra papież Franciszek kanonizował cztery zakonnice: dwie palestyńskie Arabki, Włoszkę i Francuzkę, które żyły na przełomie XIX I XX wieku. Na kanonizacji pierwszych Palestynek był przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

We mszy uczestniczyło wielu pielgrzymów przybyłych z terytoriów palestyńskich i krajów Bliskiego Wschodu.

Przełomowa kanonizacja

Kanonizowana została pochodząca z okolic Nazaretu Maria Baouardy, znana także jako Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, palestyńska karmelitanka, mistyczka i stygmatyczka. Jako 13-latka uciekła przed przymusowym małżeństwem, a potem uniknęła śmierci, gdy muzułmanin, usiłując nakłonić ją do przejścia na islam, poderżnął jej gardło.

Uratowana przed franciszkanów, wstąpiła do klasztoru. Została ogłoszona błogosławioną przez Jana Pawła II w 1983 roku.

Druga nowa święta to urodzona w Jerozolimie w chrześcijańskiej rodzinie Maria Alfonsyna Danil Ghattas, założycielka Zgromadzenia Sióstr od Najświętszego Różańca z Jerozolimy. Pracowała jako katechetka w Betlejem i prowadziła tam zakład dla ubogich dziewcząt.

Założone przez nią zgromadzenie działa w kilku krajach Bliskiego Wschodu, między innymi w Syrii, Kuwejcie, Libanie i Egipcie. Jej beatyfikacja, pierwsza w Jerozolimie i w całej Ziemi Świętej, odbyła się w 2009 roku.

Oddanie w niesieniu pomocy

Pochodząca z Neapolu Maria Brando to założycielka Zgromadzenia Sióstr Ofiar-Wynagrodzicielek Jezusa Sakramentalnego, beatyfikowana przez Jana Pawła II w 1983 roku.

Francuzka Joanna Emilia de Villeneuve urodzona w zamożnej rodzinie w Tuluzie założyła z dwiema przyjaciółkami Zgromadzenie Sióstr od Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Opiekowała się biednymi dziewczętami, zwłaszcza robotnicami, zmarła na cholerę, zajmując się chorymi podczas szalejącej zarazy.

Tzw. błękitne siostry z założonego przez nią zgromadzenia pracują w Afryce, Ameryce Południowej i w Azji; prowadzą sierocińce, placówki służby zdrowia i ośrodki pomocy ubogim.

Nadzieja dla bliskowschodnich chrześcijan

Media podkreślają, że szczególne znaczenie ma kanonizacja dwóch zakonnic z terenów palestyńskich. To, jak się zauważa, "przesłanie nadziei" dla tamtejszych chrześcijan, których liczba wciąż spada; emigrują z powodów ekonomicznych i prześladowań. Na terenach należących do Palestyńczyków stanowią oni obecnie 2 proc. ludności.

W homilii podczas mszy kanonizacyjnej Franciszek przypomniał o oddaniu, z jakim nowe święte pełniły posługę niosąc pomoc biednym, chorym, więźniom i wyzyskiwanym. Papież powiedział, że w relacji z Jezusem chrześcijanin znajduje siłę, by pozostać wiernym Ewangelii mimo trudności.

Franciszek podkreślił, że nie można być chrześcijaninem "w samotności", trzeba żyć we wspólnocie. Mówiąc o posłudze zwrócił uwagę, że "nie jest to obejmowanie urzędu, ale służby".

Na zakończenie mszy, pozdrawiając delegacje przybyłe z Palestyny i Izraela, papież życzył tamtejszym chrześcijanom, by inspirując się wzorem miłosierdzia i miłości nowych świętych, "patrzyli z nadzieją w przyszłość i podążali drogą solidarności i braterskiej koegzystencji".

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: