Papież Franciszek powołał komisję do spraw struktury ekonomiczno-administracyjnej Stolicy Apostolskiej - podał Watykan. Komisja zajmie się zapowiadaną reorganizacją Kurii Rzymskiej, by uprościć jej funkcjonowanie i ograniczyć wydatki. W jej skład wchodzi siedmiu mężczyzn i jedna kobieta.
Powołanie komisji ma pomóc przezwyciężyć poważny kryzys w Stolicy Apostolskiej. Nowy organ został powołany, aby przeprowadzić reformy w wydziałach ekonomicznych i administracyjnych struktur Watykanu.
Odchudzą watykańskie urzędy
W wydanej nocie poinformowano, że komisja składa się z siedmiu świeckich ekspertów z kilku krajów Europy i Singapuru, w tym jednej kobiety oraz jednego duchownego - księdza Lucio Angel Vallejo Balda z Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Przewodniczącym komisji jest ekonomista z Malty Joseph Zahra.
Komisja ma raportować bezpośrednio do papieża i doradzać w sprawach gospodarczych, m.in. poprawić przejrzystość i zapewnić prawidłowe stosowanie zasad rachunkowości. Jej zadaniem będzie także "uproszczenie i racjonalizacja funkcjonowania istniejących urzędów" całej watykańskiej administracji. To zaś oznacza, jak się zauważa, redukcję urzędów i biurokracji oraz wcielenie w życie programu oszczędności.
Nauczą księży liczyć
Wśród zadań nowej komisji wymieniono w nocie specjalistyczne doradztwo w celu wypracowania strategii poprawy funkcjonowania Stolicy Apostolskiej i "unikania rozrzutności", sprzyjania "przejrzystości procesów zakupu dóbr i usług", udoskonalenia zarządzania nieruchomościami i innymi dobrami. Na liście zadań jest też właściwe wcielenie w życie zasad księgowości.
Przewidziano również współpracę tego najnowszego gremium z powołaną przez papieża miesiąc po wyborze komisją ośmiu kardynałów - doradców, pracujących nad zmianami w konstytucji apostolskiej "Pastor Bonus" o zasadach działania Kurii Rzymskiej, a więc "rządu Kościoła", złożonego z poszczególnych kongregacji, zwanych niekiedy ministerstwami, oraz z Papieskich Rad. Komisja ma zacząć pracę jak najszybciej, a zbierze się zaraz po powrocie papieża z Brazylii w końcu lipca - podał Watykan.
Papież reformator
Powołanie komisji, kolejna wielka nowość tego pontyfikatu, stanowi potwierdzenie słów kardynała Oscara Rodrigueza Maradiagi, przewodniczącego komisji ośmiu purpuratów-doradców. W niedawnym wywiadzie prasowym powiedział on, że reforma Kurii Rzymskiej jest dla Franciszka pilniejszym zadaniem niż kwestie doktrynalne i dlatego jest on zdeterminowany, by dokonać zmian instytucjonalnych.
Papież Franciszek powołał już wcześniej oddzielną komisję, która zajmie się reformą banku watykańskiego. Zarówno instytucje ekonomiczne, jak i administracyjne Watykanu, zostały osłabione po skandalach, kiedy papieżem był jeszcze Benedykt XVI.
Materiał "Polski i Świata" z 5 lipca o kłopotach watykańskich finansów:
Autor: rf, aj\mtom/zp / Źródło: PAP, Reuters