Papież apeluje o przestrzeganie rozejmu na Ukrainie


Papież Franciszek podczas audiencji dla biskupów z Ukrainy zaapelował w piątek do wszystkich stron konfliktu w tym kraju o przestrzeganie zawartych porozumień, zwłaszcza uzgodnionego rozejmu. Biskupów przestrzegł przed podejmowaniem działań politycznych.

Tekst papieskiego przemówienia został wręczony ukraińskim biskupom, składającym w Watykanie tradycyjną wizytę "ad Limina Apostolorum", czyli do progów apostolskich.

Papież pisze do biskupów

W tekście wystąpienia, rozpowszechnionego przez Watykan, nie wymieniono stron konfliktu ukraińskiego. Są tam natomiast następujące słowa skierowane do biskupów: "Znajdujecie się jako kraj w sytuacji ciężkiego konfliktu, który trwa od wielu miesięcy i przynosi liczne niewinne ofiary powodując wielkie cierpienia całej ludności".

- W tym okresie, jak was zapewniałem przy wielu okazjach bezpośrednio, jak i za pośrednictwem wysłanych kardynałów, jestem szczególnie blisko was z moją modlitwą za zmarłych i za wszystkich, dotkniętych przez przemoc - podkreślił Franciszek. Następnie zapewnił o swej modlitwie o to, by jak najszybciej zapanował pokój.

Apel Franciszka

Papież zaapelował "do wszystkich zainteresowanych stron, aby wcielono w życie wspólnie uzgodnione porozumienia i aby szanowano zasadę międzynarodowej praworządności, zwłaszcza by przestrzegany był rozejm ostatnio podpisany i aby zrealizowano wszystkie inne zobowiązania, które są warunkiem uniknięcia wznowienia działań wojennych".

- Znam wydarzenia historyczne, które naznaczyły waszą ziemię i są wciąż obecne w pamięci zbiorowej - dodał papież.

Problemy Ukrainy

Zwracając się do biskupów zaznaczył: - Chodzi o kwestie, które w części mają podstawy polityczne i w sprawie których nie jesteście wezwani, by udzielić bezpośredniej odpowiedzi.

Lecz są też - przypomniał - problemy społeczne i kulturowe oraz dramaty ludzkie, które wymagają "pozytywnego wkładu" ze strony Kościoła. Poprosił biskupów o to, by wsłuchiwali się w głosy ludzi, powierzonych ich opiece duszpasterskiej i zwrócił uwagę na konieczność spotkania, współpracy i zdolności rozwiązywania kontrowersji.

Dążyć do pokoju

- W krótkich słowach chodzi o dążenie do możliwego pokoju - wyjaśnił.

- W wymiarze narodowym jesteście pełnoprawnymi obywatelami waszego kraju i dlatego macie prawo przedstawiać, także zbiorowo, wasze poglądy dotyczące jego losów. Nie w znaczeniu promowania konkretnej akcji politycznej, ale wskazywania i potwierdzania wartości stanowiących składnik łączący społeczeństwo ukraińskie - oświadczył papież. W tym kontekście wskazał dążenie do zgody i dobra wspólnego oraz rozwiązywanie ciężkich i złożonych trudności.

Poparcie Watykanu

- Stolica Apostolska jest u waszego boku, także w międzynarodowych instancjach, by zrozumiano wasze prawa, wasze niepokoje i słuszne wartości ewangeliczne, które nimi powodują - zapewnił Franciszek.

Mówiąc o sytuacji społecznej na Ukrainie odnotował, że "źle rozumiana wolność ekonomiczna pozwoliła ogromnie wzbogacić się garstce ludzi ze szkodą dla znacznej większości obywateli".

Watykańskie biuro prasowe wyjaśniło, że papież na trzech osobnych audiencjach przyjął biskupów Kościoła greckokatolickiego, obrządku bizantyjskiego i dostojników z Konferencji Episkopatu Ukrainy. Przekazał im kopie swego przemówienia.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz/ja / Źródło: PAP