Pani senator kończy 101 lat

 
Naukowiec-Nobliska i dożytowni senator - Rita Levi MontalciniWikipedia.org/Jollyroger

Jedna z najbardziej podziwianych osób we Włoszech, senator Rita Levi Montalcini kończy dziś 101 lat. Ta niezwykła kobieta wciąż jest aktywna naukowo, a dorobek ma niemały, w 1986 roku zdobyła nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Profesor Levi Montalcini, światowej sławy ekspertka, jeśli chodzi o badania nad mózgiem, wciąż powtarza, że jest jeszcze za wcześnie na emeryturę.

Po hucznych, trwających przez tydzień niemal w całym kraju obchodach jubileuszu stulecia przed rokiem, swe sto pierwsze urodziny pani profesor postanowiła spędzić spokojnie. Od lutego nie przyjeżdża już codziennie do pracy w swym laboratorium, gdyż przechodzi rekonwalescencję po złamaniu szyjki kości udowej.

Potrzebujemy jej powrotu

- Pragniemy, aby jak najszybciej do nas wróciła, potrzebujemy jej pomocy naukowej i jej samej - powiedział jeden z najbliższych współpracowników Rity Levi Montalcini, Piero Calissano, z założonego i kierowanego przez jubilatkę Europejskiego Instytutu Badań nad Mózgiem (Ebri) w Rzymie.

- Pani profesor odzyskuje siły, chodzi, jest w dobrym zdrowiu - zapewnili naukowcy Instytutu. Wierzą, że już niedługo będzie znów każdego ranka przyjeżdżać do pracy i przypominają, że noblistka nazywana jest od lat "żelazną damą włoskiej nauki".

Prezydent spieszy z życzeniami

O Ricie Levi Montalcini nie zapominają najważniejsi ludzie we Włoszech. Życzenia złożył jej już w imieniu wszystkich rodaków prezydent Giorgio Napolitano. Podkreślił w depeszy, że jest ona wzorem dla wszystkich i wybitną osobowością, budzącą podziw z racji swego zaangażowania na rzecz nauki i kraju.

Rita Levi Montalcini urodziła się 22 kwietnia 1909 roku w Turynie w rodzinie żydowskiej. W stolicy Piemontu ukończyła medycynę. Błyskotliwie rozwijającą się karierę przerwały wprowadzone w 1938 roku we Włoszech przez reżim Mussoliniego ustawy rasowe. Nie mogła podjąć pracy na żadnej uczelni, a badania naukowe prowadziła w ciasnym pokoiku swego mieszkania.

Wielką karierę naukową rozpoczęła po wojnie w USA, gdzie prowadziła badania nad systemem nerwowym człowieka oraz czynnikami, które mają na niego wpływ. Za jej największy sukces naukowy uważa się odkrycie czynnika wzrostu nerwów (ang. NGF).

Na Uniwersytecie Waszyngtona w St. Louis pracowała do 1977 roku, a następnie powróciła do Włoch. Nagrodę Nobla otrzymała w 1986 roku.

Dożywotni senator

W 2001 roku ówczesny prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi mianował ją dożywotnim senatorem. W ostatnich latach uczestniczyła w wielu trwających po kilkanaście godzin posiedzeniach Senatu i nie opuszczała najważniejszych głosowań, mimo że niektóre odbywały się nawet po północy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia.org/Jollyroger