Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

jozef
Na naukę nigdy za późno. Udowadnia to 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta 
Źródło: Jarosław Kostkowski/Fakty TVN 

86-letni pan Józef za chwilę będzie zdawać maturę. To jego drugie podejście - rok temu za pierwszym razem się nie udało. Historia pana Józefa, a także jego determinacja, inspirują do działania. Pokazuje również, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Dla pana Józefa Peruga kasztany zakwitły po raz 86. Może i jest to późna jesień życia, ale przed nim dopiero egzamin dojrzałości. - Chciałbym mieć maturę - mówi najstarszy maturzysta w Polsce.

Próbował rok temu. Nie wyszło, bo miał źle dobrane okulary. - Trzeba było wcześniej iść, dlatego że miałem wtedy lepszy wzrok - przyznaje Józef Peruga. 86-latek ma natomiast celujący zapał. Ubiegłoroczna porażka wcale go nie zniechęciła. Pan Józef z jeszcze większą determinacją wziął korepetycje i ponownie przystąpi do matury. - Cały rok się uczyłem - podkreśla.

Rówieśnicy pana Józefa przyglądają się jego wysiłkom z zaskoczeniem. - Jest to szalona odwaga. Naprawdę go podziwiam - mówi Halina Manikowska, koleżanka pana Józefa z klubu seniora "Dobrzec" w Kaliszu.

- Wszelkimi siłami, żebym to dociągnął i żebym to zdał - mówi Józef Peruga. - Jak zdam ten egzamin to chcę zrobić przyjęcie - dodaje.

Józef Peruga
Józef Peruga
Źródło: TVN24

Najstarszy student w Polsce kończy czwarty kierunek

Obok pana Józefa jest wiele innych zwolenników uczenia się przez całe życie. Nigdy nie jest za późno. - Dla studentów jest zniżka - mówi 78-letni Zenon Lenczewski, najstarszy student w Polsce. Pan Zenon wyciąga i pokazuje swoją legitymację studencką. - To dla żartu, żeby zobaczyć minę tego, który siedzi w okienku - mówi.

Pan Zenon zaczarował czas. Pierwsze studia inżynierskie zrobił ponad pół wieku temu. Teraz kończy czwarty kierunek studiów. Jest jednym z najlepszych dziennych studentów archeologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Ubiera się jak młodzieżowiec i czasami niektórzy wykładowcy wyglądają jak jego wnuki - żartuje prof. dr hab. Andrzej Michałowski, dziekan Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - To jest sposób na wieczną młodość. Wystarczy popatrzeć na pana Zenona, on jest cały czas młody - dodaje.

Za młodu pan Zenon kierował budowami w kraju i za granicą. Z wiekiem stał się bardziej humanistą.

W kraju rośnie liczba studentów po 40. roku życia. Tylko na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest ich ponad 300. - To teraz przyszło do Polski, więc to co my mamy to te "L. L. L.", czyli Long Life Learning, te trzy L. - tłumaczy Andrzej Michałowski.

- Młodzież jest super - mówi Zenon Lenczewski. Młodszych nie poucza, ale słucha. Czasem pan Zenon wychodzi z kolegami z roku na piwo.

Czytaj także: