|

Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie

	
Utrudnienia na drodze z Wrocławia do Jeleniej Góry podczas majowego ataku zimy, 3 maja 2011 r.
Utrudnienia na drodze z Wrocławia do Jeleniej Góry podczas majowego ataku zimy, 3 maja 2011 r.
Źródło: Maciej Świerczyński / Agencja Wyborcza.pl
W świetle danych meteorologicznych z ostatnich dekad majówki w Polsce to często całe spektrum zjawisk pogodowych, jakie pojawiają się w ciągu całego tego miesiąca, jak i w ciągu całej wiosny. Maj to miesiąc, w którym odnotować możemy zarówno rekordy zimna, jak i ciepła. Zarówno w XX wieku, jak i w ostatnich dekadach na początku maja napływały do naszego kraju masy powietrza z Arktyki, niosące opady śniegu oraz mróz. Płynęły również masy powietrza zwrotnikowego znad północnej Afryki, niosące wzrost temperatury do 30 stopni Celsjusza. Artykuł dostępny w subskrypcji
Kluczowe fakty:
  • Majówki w Polsce niosą bardzo różnorodną aurę.
  • Szczególnie gorąco było w 2012 roku. Temperatura przekroczyła wtedy 30 stopni Celsjusza.
  • Początek maja w naszym kraju potrafi być też mroźny, jak w 2007 roku. Wtedy nad ranem temperatura spadła na przeważającym obszarze kraju poniżej zera stopni.
  • Aktualną pogodę na majówkę sprawdzisz w tvnmeteo.pl.

To, jak zmienny potrafi być maj, dobrze obrazuje zestawienie temperatury maksymalnej odnotowanej w Warszawie 1 maja w ciągu ostatnich 21 lat, od 2004 roku do roku 2024. Już po tych wartościach widać, że temperatura popołudniami na początku tego miesiąca potrafi skakać od 10 do 30 stopni Celsjusza. Na Wybrzeżu jest stabilniej, tam na ogół 1 maja termometry pokazują maksymalnie od 10 do 15 st. C. Cieplej bywa natomiast na południu Polski, ale również i w tej części kraju wahania temperatury na początku majówki są znaczne.

Czytaj także: