Palestyńczycy nie kwalifikują się do przystąpienia do Międzynarodowego Trybunału Karnego, gdyż nie stanowią suwerennego państwa - oznajmiła rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki.
- USA nie uznają Państwa Palestyńskiego jako suwerennego państwa i nie uważają, aby kwalifikowało się ono do spełnienia warunków Statutu Rzymskiego, na podstawie którego powstał ten trybunał - powiedziała Psaki na briefingu w Waszyngtonie.
Kontrowersje wokół przystąpienia do MTK
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun poinformował w środę, że Palestyna przystąpi do MTK 1 kwietnia. Otwiera to Palestyńczykom drogę do zbadania przez trybunał palestyńskich oskarżeń pod adresem Izraela o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział w niedzielę, że jego kraj sprzeciwi się ściganiu izraelskich żołnierzy przez MTK. W sobotę Izrael zareagował na przekazanie przez Palestyńczyków dokumentów związanych z przyłączeniem się do MTK zamrożeniem planowanego na styczeń transferu do Autonomii Palestyńskiej 100 mln euro przeznaczonych na wypłaty uposażeń dla pracowników wszystkich szczebli palestyńskiej administracji.
Przeszkoda w porozumieniu?
Stany Zjednoczone są zdecydowanie przeciwne przystąpieniu Palestyny do MTK; Waszyngton twierdzi, że przeszkodzi to w osiągnięciu izraelsko-palestyńskiego porozumienia pokojowego. USA nie są członkiem Trybunału.
Autor: asz\mtom / Źródło: PAP