Nowy premier Pakistanu Shahid Khaqan Abbasi powołał w piątek rząd. Przysięgę gabinetu składającego się w większości z polityków lojalnych wobec byłego premiera Nawaza Sharifa przyjął prezydent Mamnoon Hussain.
Skład nowego pakistańskiego rządu będzie prawie dwukrotnie większy niż dotychczas. Zasiądzie w nim 27 ministrów i 16 wiceministrów. Swoje stanowisko zachował wpływowy minister finansów i bliski współpracownik Sharifa Muhammad Ishaq Dar - mimo śledztwa, które prowadzi w jego sprawie Sąd Najwyższy. Inny sojusznik byłego premiera, Khawaja Muhammad Asif, pozostanie ministrem spraw zagranicznych.
W nowym rządzie znajdzie się również Darshan Lal, który zostanie pierwszym hinduistycznym ministrem od ponad 20 lat. Będzie odpowiedzialny za koordynację między prowincjami. Sam Abbasi obejmie tekę ministra energii.
"Chodzi o następne wybory"
Nowy rząd został zaprzysiężony przez prezydenta Hussaina po uroczystym odczytaniu Koranu. Ceremonia była transmitowana przez państwową telewizję.
Agencja Reutera zaznacza, że rządząca Pakistańska Liga Muzułmańska Nawaz (PML-N) nie podjęła jeszcze decyzji, czy Abbasi pozostanie na stanowisku premiera dłużej czy - jak podkreślano wcześniej - ustąpi po kilkudziesięciu dniach, przekazując tekę premiera Shahbazowi Sharifowi, bratu Nawaza Sharifa.
Zmiany w rządzie mogą być spowodowane szukaniem poparcia przed krajowymi wyborami w połowie 2018 roku, zauważa Reuters. - To jest ogromny gabinet - ocenił pakistański pisarz oraz analityk Zahid Hussain. - To wskazuje, że chodzi o następne wybory - dodał.
Opozycja krytykuje PML-N za wielkie projekty infrastrukturalne, które określa jako populistyczne. Zarzuca też rządzącym zbytnie zadłużanie Pakistanu oraz brak inwestycji w edukację oraz służbę zdrowia. - Jeżeli nowy rząd będzie kontynuował politykę Nawaza Sharifa, kraj będzie pogrążał się w długach - oznajmił Naeem Ul Haq z opozycyjnej partii Pakistański Ruch na rzecz Sprawiedliwości (PTI).
Kandydaturę Abbasiego, byłego ministra do spraw ropy, na nowego premiera pakistańscy deputowani zaakceptowali we wtorek.
Sharif ustąpił z urzędu
Nawaz Sharif ustąpił z urzędu 28 lipca, kilka godzin po decyzji Sądu Najwyższego, który nakazał pozbawienie go funkcji publicznych w wyniku związanego z Panama Papers śledztwa w sprawie zarzutów korupcyjnych dotyczących jego i jego rodziny. Jak tłumaczył, uczynił to, żeby okazać szacunek wymiarowi sprawiedliwości. Zachował jednak kontrolę nad partią PML-N.
Autor: mm//now / Źródło: PAP