Sąd Najwyższy Pakistanu wykluczył w piątek z polityki byłego premiera Nawaza Sharifa, zakazując mu do końca życia startowania w wyborach - poinformowała pakistańska telewizja. To pokłosie afery Panama Papers i zarzutów korupcyjnych formułowanych pod adresem Sharifa i jego rodziny.
Agencja AP pisze, że sędziowie odnieśli się do pytania, czy pozbawiony w 2017 roku funkcji publicznych Sharif może jeszcze kiedykolwiek wystartować w wyborach.
Sąd w pięcioosobowym składzie orzekł jednomyślnie, że na mocy artykułu 62 konstytucji Pakistanu żadna osoba pozbawiona urzędu przez Sąd Najwyższy - jak było to w przypadku Sharifa - nie może ponownie sprawować funkcji publicznej.
Piątkowe orzeczenie przekreśla nadzieje Sharifa na przyszłość polityczną - wskazuje Associated Press.
Minister o "żarcie"
Pod koniec lipca 2017 roku Sharif ustąpił z urzędu, kilka godzin po decyzji Sądu Najwyższego, który nakazał pozbawienie go funkcji publicznych w wyniku związanego z Panama Papers śledztwa w sprawie zarzutów korupcyjnych dotyczących jego i jego rodziny.
Sąd nakazał wówczas wszczęcie śledztwa karnego w sprawie Sharifa i członków jego rodziny.
Od tego czasu polityk - jak pisze agencja Reutera - zachował wpływy w rządzącej w kraju Pakistańskiej Lidze Muzułmańskiej Nawaz (PML-N), której przez lata przewodził. Pomimo tego, że Sharif ustąpił z urzędu, żeby - jak wówczas tłumaczył - okazać szacunek wymiarowi sprawiedliwości, wokół decyzji sądu narastały kontrowersje, czy dotyczy ona tylko zakazu startowania w zaplanowanych na lipiec wyborach parlamentarnych, czy do końca życia.
Członkini PML-N, minister stanu do spraw informacji Marriyum (Maryam) Aurangzeb nazwała piątkowe orzeczenie "żartem".
Panama Papers pogrzebała szanse byłego premiera
Byłemu premierowi Sharifowi zarzuca się, że nie potrafił wytłumaczyć źródeł pochodzenia pieniędzy lokowanych w działających w rajach podatkowych firmach, które należą do jego dzieci.
Z dokumentów, które wyciekły w związku z tak zwaną aferą Panama Papers wynika, że troje dzieci Sharifa - dwóch synów i córka - od 1990 roku korzystała z pośrednictwa kancelarii prawnej Mossack Fonseca dla ulokowania kapitałów w jednym z rajów podatkowych. Pakistańska opozycja twierdzi, że nie mogło się to odbywać bez wiedzy premiera.
68-letni Sharif to drugi premier w historii Pakistanu, który został pozbawiony urzędu po interwencji Sądu Najwyższego. W 2012 roku Sąd Najwyższy orzekł, że premier Yousuf Raza Gilani "jest niezdolny do sprawowania funkcji" w związku z odmową wznowienia postępowania korupcyjnego przeciwko ówczesnemu prezydentowi Asifowi Alemu Zardariemu.
W związku ze skandalem wokół Panama Papers, który wybuchł na początku kwietnia 2016 roku, rządy na całym świecie zaczęły badać, czy politycy, znani sportowcy oraz biznesmeni popełnili przestępstwa finansowe. Z kancelarii Mossack Fonseca w Panamie wyciekło w sumie 11,5 miliona dokumentów dotyczących oszustw podatkowych polegających na ukrywaniu przychodu przed fiskusem poprzez lokowanie pieniędzy w rajach podatkowych.
Autor: pk / Źródło: PAP