Były premier Pakistanu Imran Khan zatrzymany. Jego zwolennicy wyszli na ulicę, są ranni

Źródło:
Reuters, PAP

Imran Khan, były premier Pakistanu sprawujący władzę do kwietnia 2022 roku, został we wtorek zatrzymany pod zarzutem korupcji. Doprowadziło to do starć jego zwolenników z funkcjonariuszami policji na ulicach pakistańskich miast. Są ranni. Pojawiają się doniesienia o ograniczeniach w dostępie do internetu. W środę zamknięte mają być niektóre szkoły.

Pakistańska niezależna telewizja GEO pokazała kadry przedstawiające Khana wciąganego siłą przez policję do opancerzonego pojazdu i wywożonego w nieznanym kierunku. Po tym zdarzeniu przez sądem w Islamabadzie doszło do bójki pomiędzy zwolennikami Khana i policją. Kilku stronników polityka oraz funkcjonariuszy zostało rannych - przekazała agencja AP, powołując się na przedstawiciela partii Khana, Pakistańskiego Ruchu na rzecz Sprawiedliwości (PTI), Fawada Chaudhry'ego.

Do zamieszek dochodzi także w innych miastach Pakistanu. W Kwecie w zachodniej części kraju rannych zostało co najmniej dziesięć osób, w tym sześciu funkcjonariuszy - podała lokalna policja, na którą powołała się agencja Reutera.

Organizacja NetBlocks, która monitoruje blokady w internecie, poinformowała, że w Pakistanie ograniczono dostęp do popularnych serwisów internetowych, jak YouTube, Twitter czy Facebook. Kanał informacyjny ARY News podał, że w środę zamknięte zostaną prywatne szkoły.

Imran Khan - kim jest?

Od czasu obalenia rządu Khana przez parlament wszczęto wobec byłego premiera ponad 100 różnych postępowań sądowych. Jeśli lider ugrupowania PTI zostanie skazany, nie będzie mógł sprawować funkcji publicznych. Jest to szczególnie istotne w kontekście zaplanowanych na jesień 2023 roku wyborów parlamentarnych w Pakistanie - zauważył Reuters.

Imran Khan. Zdjęcie z 29 października 2022Rana Irfan Ali/Anadolu Agency via Getty Images

Khan, który objął władzę w kraju w 2018 roku, utrzymuje, że jego rząd został obalony w wyniku spisku Stanów Zjednoczonych. Obecne władze Pakistanu pod przywództwem premiera Shahbaza Sharifa nazywa "rządem z importu". Po utracie stanowiska Khan rozpoczął organizację masowych wieców przeciwko nowemu gabinetowi.

Do lat 90. XX wieku Khan był znany jako gwiazda krykieta. Przez całą swoją kadencję na stanowisku szefa rządu krytykował władze USA. Zamanifestował to w 2021 roku, gdy odniósł się pozytywnie do przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów i wezwał społeczność międzynarodową do współpracy z nimi. W lutym ubiegłego roku, w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Khan złożył wizytę w Moskwie.

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: Reuters, PAP