Urodzili się jako pięcio-, sześcio- i siedmiomiliardowy człowiek. Kim dziś są i jak wygląda ich życie

Źródło:
BBC
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak: rodzi się mniej dzieci, śmierci będzie więcej
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak: rodzi się mniej dzieci, śmierci będzie więcejTVN24
wideo 2/3
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak: rodzi się mniej dzieci, śmierci będzie więcejTVN24

Światowa populacja przekroczyła dziś, 15 listopada 2022 roku, osiem miliardów. Stało się to jedenaście lat po tym, jak na świat przyszło siedmiomiliardowe dziecko. Choć tytuł taki nadaje się jedynie symbolicznie, narodziny pięcio-, sześcio- i siedmiomiliardowego człowieka to ważne wydarzenie dla światowej demografii. Kim są i jak dziś żyją ludzie, którym przyznano taki symboliczny numer?

Choć trudno precyzyjnie określić, ile dokładnie jest ludzi na świecie, są osoby wskazane symbolicznie przez ONZ jako pięcio-, sześcio- i siedmiomiliardowe dziecko. 15 listopada 2022 roku wyznaczono natomiast jako dzień, gdy na świat przyjdzie dziecko ośmiomiliardowe. 

Według filipińskich mediów to właśnie tam, w stolicy kraju Manili, urodziła się ośmiomiliardowa dziewczynka. Stało się to o 1.29 lokalnego czasu. - Na Filipinach właśnie byliśmy świadkami narodzin ośmiomiliardowego dziecka na świecie. Czekaliśmy około dwóch godzin od 23.00 zeszłej nocy i dziecko przyszło na świat około 1.29 podczas standardowego porodu - powiedział dr Romeo Bituin, dyrektor szpitala. Świadkiem wydarzenia był przedstawiciel Komisji ds. Ludności i Rozwoju ONZ.

ZOBACZ TEŻ: Liczba ludności przekroczyła 8 miliardów

A kim są dzieci, które poprzednio zapoczątkowały kolejne miliardy ludzi na świecie?

Matej Gaspar, dziecko pięciomiliardowe

Matej Gaspar urodził się w lipcu 1987 roku w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu, i został symbolicznie uznany za pięciomiliardowego człowieka na świecie. Jak podaje BBC, tuż po tym, jak się urodził, zrobiono mu zdjęcia, a dookoła zgromadziła się grupa urzędników. - Spojrzeliśmy na prognozy i wymarzyliśmy sobie, aby populacja świata przekroczyła pięć miliardów w 1987 roku. A oszacowaną datą był 11 lipca - wspominał Alex Marshall, przedstawiciel ONZ z Wielkiej Brytanii. Jak przyznał, demografowie ONZ byli oburzeni takim pomysłem i tłumaczyli, że nie należy wybierać jednego dziecka spośród tak wielu, które się wtedy urodziły. - Chodziło jednak o zilustrowanie liczb twarzą - bronił swojego pomysłu Marshall. 

Trzydzieści pięć lat po swoich narodzinach Gaspar nie żyje jednak w blasku fleszy i poproszony o wywiad dla BBC odmówił. Jego profil na Facebooku wskazuje, że mieszka w Zagrzebiu, jest żonaty i pracuje jako inżynier chemik. 

ZOBACZ TEŻ: Ile jest ludzi na świecie i jak zbierane są dane demograficzne?

Adnan Mević, dziecko sześciomiliardowe

Adnan Mević ma dziś 23 lata. Urodził się w Bośni i Hercegowinie, czyli kraju, gdzie tempo spadku populacji jest jedno z najszybszych na świecie, w dużej mierze za sprawą wysokiej emigracji. Mieszka na przedmieściach Sarajewa z matką Fatimą, ukończył studia magisterskie z ekonomii i obecnie szuka pracy. Twierdzi, że jeśli jej nie znajdzie, przeprowadzi się do któregoś z państw Unii Europejskiej.

Adnan Mević, sześciomiliardowe dziecko na świecie, urodził się w Sarajewie 12 października 1999 roku dwie minuty po północyMarkus Matzel/ullstein bild via Getty Images

Fatima wspomina narodziny syna jako coś wyjątkowego. - Zdałam sobie sprawę, że to coś niezwykłego, bo lekarze i pielęgniarki gromadzili się dookoła, ale sama nie miałam pojęcia, co się dzieje - powiedziała. - Byłam tak zmęczona, że nie wiem, jak się czułam - wspomina. W szpitalu pojawił się m.in. ówczesny sekretarz generalny ONZ Kofi Annan i przywitał sześciomiliardowe dziecko świata. 

- Gdy inne dzieci urządzały przyjęcia urodzinowe, ja byłem odwiedzany przez polityków - mówi Adnan. Zwraca jednak uwagę, że fakt, że został uznany za sześciomiliardowe dziecko, pomógł mu spotkać się w wieku 11 lat ze swoim idolem, którym jest Cristiano Ronaldo.

Sadia Sultana Oishee, dziecko siedmiomiliardowe

Sadia Sultana Oishee urodziła się w 2011 roku w Bangladeszu i jest najmłodszą córką w rodzinie. Gdy miała przyjść na świat, rodzice nie mieli pojęcia, że w szpitalu pojawią się kamery telewizyjne i lokalni urzędnicy, próbujący zobaczyć dziecko. Matka dziewczynki nie spodziewała się nawet, że poród odbędzie się tego dnia, ale po wizycie u lekarza została skierowana na pilne cesarskie cięcie. Sadia zaczerpnęła pierwszy oddech minutę po północy, otoczona przez media i urzędników, a choć rodzice byli oszołomieni sytuacją, ostatecznie bardzo się cieszyli. 

Obecnie Sadia mieszka z rodzicami na przedmieściach stolicy kraju, Dhaki, bo życie tam jest dużo tańsze niż w mieście. Rodzinie nie powodzi się najlepiej. Ich źródło utrzymania, jakim była sprzedaż tkanin, mocno ucierpiało podczas pandemii. Sadia pomaga rodzicom w domu, a w przyszłości chce zostać lekarzem. - Nie jesteśmy zamożni, a covid utrudnił nam wiele rzeczy, ale zrobię wszystko, aby spełnić jej marzenie - mówi ojciec dziewczynki.

Odkąd Sadia się urodziła, w samym Bangladeszu przybyło 17 milionów mieszkańców. Tempo wzrostu jednak spada, bo kobiety coraz częściej kształcą się i decydują się na posiadanie mniejszych rodzin. Jeszcze w latach 80. XX wieku przeciętna kobieta miała ponad sześcioro dzieci, dziś to mniej niż dwoje. 

Kiedy dziewięć miliardów

Eksperci szacują, że przekroczenia liczby dziewięciu miliardów ludzi można się spodziewać za około 15 lat. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych liczba dziesięciu miliardów nie zostanie jednak przekroczona wcześniej niż w 2080 roku ze względu na spadające tempo wzrostu populacji. Ocenia się, że połowa z kolejnego miliarda ludzi pochodzić będzie z ośmiu państw, w większości afrykańskich.

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Markus Matzel/ullstein bild via Getty Images