Twierdzi, że przekazał kluczowe informacje o Bin Ladenie. Domaga się nagrody

Źródło:
PAP
Al-Kaida ciągle stanowi zagrożenie terrorystyczne (wideo archiwalne)
Al-Kaida ciągle stanowi zagrożenie terrorystyczne (wideo archiwalne)Reuters Archive
wideo 2/4
Osama bin Laden był przywódcą i współzałożycielem al-Kaidy Reuters Archive

Tanzańczyk Jabaldin Hamis Ijengo, który twierdzi, że przekazane przez niego informacje pomogły Amerykanom zlokalizować miejsce pobytu Osamy bin Ladena, domaga się nagrody. W liście do ambasady USA w Dar es Salaam zagroził, że o rozstrzygnięcie tej kwestii zwróci się do sądu. 

Jabaldin Hamis Ijengo wysłał do amerykańskiej ambasady w stolicy Tanzanii list, w którym przypomniał o swojej roli w schwytaniu przywódcy Al-Kaidy. Wspomniał o ofercie, jaką ambasada złożyła w odpowiedzi na ataki w 1998 roku na placówki dyplomatyczne USA w Dar es Salaam i Nairobi, a która przewidywała nagrodę w wysokości 27 milionów dolarów za informacje prowadzące do ujawnienia kryjówki Bin Ladena.

"Opierając się na tym zapewnieniu, w październiku 2005 roku przekazałem Ambasadzie USA w Tanzanii kluczowe informacje na temat miejsca pobytu Osamy bin Ladena w Pakistanie. Informację tę otrzymała agentka specjalna ambasady Stanów Zjednoczonych, pani Anne Brunn" - napisał w liście Ijengo i dodał, że przyczyniły się one do zlokalizowania i zabicia Bin Ladena w maju 2011 r.

Ijengo żąda wypłaty 27 milionów dolarów

Tanzańczyk uznał, że spełnił warunki umowy, a złamała ją ambasada amerykańska, odmawiając mu gratyfikacji.

"Działałem w dobrej wierze, ryzykując swoje bezpieczeństwo, pomagając w aresztowaniu terrorysty, w nadziei, że obiecana nagroda zostanie wypłacona" - stwierdził. Żądając natychmiastowej wypłaty 27 milionów dolarów, Ijengo podał w liście swój rachunek bankowy, prowadzony w banku NMB i wyznaczył termin płatności na 21 dni.

"Niestety, niezastosowanie się do tego wymogu nie pozostawi mi innego wyjścia, jak zwrócić się do sądu" - ostrzegł amerykańską dyplomację Ijengo w rozmowie z tanzańskim dziennikiem "The Citizen".

Tanzańczyk już w styczniu 2015 roku kontaktował się w tej sprawie z ambasadą USA, ale bez efektu.

Wersje wytropienia Bin Ladena

Nie ma jednej oficjalnej wersji, dotyczącej wytropienia Bin Ladena. Jedna mówi, że amerykański wywiad zlokalizował go w 2011 roku przy użyciu wywiadu elektronicznego i po śledzeniu kuriera kontaktującego się z przywódcą Al-Kaidy.

Inna wskazuje na kluczową rolę oficera wywiadu pakistańskiego.

Jednak na stronie International Reward Centre można znaleźć informację, że wyeliminowanie Bin Ladena było możliwe dzięki anonimowemu informatorowi, który wszedł do ambasady USA w Dar es Salaam i ujawnił, że w Abbottabadzie w Pakistanie ukrywa się najbardziej poszukiwany terrorysta na świecie.

Autorka/Autor:tas/ft

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: