Naukowcy: dwie dawki szczepionki nie chronią przed wariantem omikron

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP

Dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 nie wystarczają, aby zapobiec zakażeniu omikronem - nowym wariantem koronawirusa. Dawka przypominająca daje jednak do 75 procent ochrony - poinformowali w piątek brytyjscy naukowcy.

Analiza opublikowana przez Brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), która opiera się na danych dotyczących 581 potwierdzonych przypadków wariantu omikron, pokazuje, że szczepionki firm AstraZeneca i Pfizer/BioNtech zapewniły "znacznie niższy poziom ochrony przed objawową infekcją w porównaniu z ochroną, jaką zapewniają przed wariantem delta".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Wstępne dane wykazały, że skuteczność przeciwko nowemu wariantowi wydaje się znacznie wzrosnąć we wczesnym okresie po dawce przypominającej, zapewniając około 70-75 proc. ochrony przed objawową infekcją" - dodano jednak. Ale jest to zauważalnie mniejsza ochrona niż ta, którą dawka przypominająca zapewnia w przypadku wariantu delta.

UKHSA dodała, że szczepionki nadal mogą oferować dobrą ochronę przed ciężkimi objawami COVID-19, które wymagają leczenia szpitalnego i zapowiedziała, że dane na temat tego, czy i na ile cięższy jest przebieg choroby po zakażeniu wariantem omikron zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu. Zastrzegła też, że wyniki należy traktować z dużą dozą ostrożności, bo próba badawcza była bardzo niewielka.

Omikron może stać się "dominującym szczepem"

Jak napisano w analizie, dowody pokazują, że nowy wariant przenosi się "szybciej niż dominujący wariant delta", a w przypadku kontaktów z osobą zakażoną jest wyższe ryzyko transmisji niż w wariancie delta.

UKHSA szacuje, że jeśli omikron nadal będzie rozprzestrzeniał się w obecnym tempie, to "stanie się dominującym szczepem, stanowiąc ponad 50 procent wszystkich zakażeń COVID-19 w Wielkiej Brytanii do połowy grudnia". Wskazano, że przed końcem grudnia dobowa liczba zakażeń może sięgnąć 100 tys., a łączna liczba infekcji wariantem omikron może dojść do miliona.

W Wielkiej Brytanii w piątek poinformowano o ponad 58 tys. zakażeń wszystkimi wariantami koronawirusa w ciągu ostatniej doby, co jest najwyższą liczbą od 11 miesięcy, oraz o 448 nowych wykrytych przypadkach wariantu omikron, wskutek czego ich łączna liczba wzrosła do 1265.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości