Olbrycht i Grzyb współprzewodniczą polskiej delegacji w Europejskiej Partii Ludowej

TVN24

Zmiany w ordynacji wyborczej do PEFakty TVN
wideo 2/35

Jan Olbrycht (PO) i Andrzej Grzyb (PSL) zostali współprzewodniczącymi polskiej delegacji w Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. W skład polskiej delegacji w EPL wchodzi 19 europosłów z PO i czterech z PSL.

Dotychczasową szefową delegacji była europosłanka Danuta Huebner (PO), która objęła tę funkcję w marcu, gdy zrezygnował Jacek Protasiewicz (PO).

Olbrycht, z wykształcenia socjolog, w Parlamencie Europejskim zasiądzie już po raz trzeci. W przeszłości sprawował urząd burmistrza Cieszyna i marszałka województwa śląskiego. Jest ekspertem w dziedzinie samorządu terytorialnego i funduszy europejskich. W tym roku odebrał nagrodę magazynu "The Parliament", przyznawaną najlepszym europosłom. Uhonorowano go za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska. Do PO należy od 2004 roku, w grudniu 2011 r. został wybrany na wiceprzewodniczącego EPL w europarlamencie, jako pierwszy Polak pełniący tak wysoką funkcję w strukturach grupy EPL.

Grzyb kandydował do Parlamentu Europejskiego we wszystkich dotychczasowych wyborach. W 2004 roku nie zdobył wystarczającej liczby głosów, ale sukces odniósł w 2009 roku. Do tej pory jego praca w Parlamencie Europejskim koncentrowała się na polityce energetycznej i klimatycznej UE. Interweniował także w sprawie polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii. Działał w delegacji międzyparlamentarnej UE-Ukraina.

Ukonstytuował się @EPP_PL -federacyjny Klub PO-PSL- dziękuję za zaufanie i powierzenie funkcji współprzewodniczącego http://t.co/7eIehlq354— Andrzej Grzyb (@GrzybAndrzej) czerwiec 5, 2014

Niemiec szefem frakcji

W środę na szefa frakcji Europejskiej Partii Ludowej w nowym Parlamencie Europejskim został wybrany niemiecki eurodeputowany z CSU Manfred Weber. Chadecy wygrali majowe wybory do PE. Frakcja liczy 221 eurodeputowanych. Weber na jej czele zastąpił Francuza Josepha Daula z Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), który nie startował w majowych wyborach do PE.

What a day! Thank you @EPPGroup for enormous support. A great team! Let's start working. For our values and ideas. pic.twitter.com/CgwZLsSpJY— Manfred Weber (@ManfredWeber) czerwiec 4, 2014

Autor: kło / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: