Rosyjska marynarka wojenna rezygnuje z okrętów podwodnych projektu Warszawianka. Producent twierdzi, że okręt jest przestarzały. Eksperci uważają jednak, że decyzja rosyjskiej marynarki wynika z tego, że większość części zamiennych do okrętów produkowana jest na Ukrainie.
8 grudnia rosyjskie media poinformowały, że sześć okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym projektu 636.3 Warszawianka dla Floty Czarnomorskiej będzie ostatnią serią tych okrętów, które trafią do rosyjskich sił zbrojnych. Potwierdziło to źródło w koncernie producenta okrętów podwodnych:
"Przechodzimy do budowania dla marynarki wojennej okrętów podwodnych nowego typu Łada, projekt 677. Okręty typu Warszawianka nie będą produkowane, ponieważ to przestarzały typ. Wybudowane już okręty są jednak efektywne, dlatego będą eksploatowane przez najbliższe 20 lat i modernizowane" - powiedział rozmówca portalu nsn.fm.
Najcichsza, choć przestarzała
Emerytowany kapitan Anatolij Kresik, przewodniczący Związku Marynarzy Wojennych, twierdzi jednak, że chodzi nie tylko o to, że Warszawianka jest już przestarzała.
- W marynarce używa się też okrętów projektów 611, 613 i 641, ponieważ zostały one uznane za użyteczne. Później pojawił się projekt 877 Warszawianka i jej ulepszona wersja 636.3 - mówi kapitan Kresik. - Ten projekt był wyjątkowo udany, przede wszystkim ze względu na cichą pracę okrętu - był bardzo mało słyszalny. Najważniejszym atutem okrętu podwodnego jest jego skrytość. Jednocześnie powinna skutecznie wyłapywać oznaki obecności wrogich okrętów i niszczyć je. Warszawianka odpowiadała wszystkim tym wymaganiom.
Problem: Ukraina
Zdaniem emerytowanego kapitana prawdziwym powodem rezygnacji z projektu Warszawianka jest problem z częściami zamiennymi, które w ok. 70 proc. były zamawiane na Ukrainie.
- Teraz się z tego rezygnuje. Prawdopodobnie ktoś w marynarce wojennej zobaczył, co się dzieje z gospodarką, policzył i zrozumiał, że to się nie opłaca.
Warszawianka z Petersburga
Jak podkreśla portal nsn.fm, projekt Warszawianka jest znany na świecie ze względu na swoje wyjątkowe parametry techniczne. Opracowali go specjaliści z centralnego biura projektowania sprzętu marynarki wojennej Rubin w Petersburgu.
Projekt 636.3 Warszawianka rozwija prędkość o 20 węzłów i zanurzać na głębokość do 300 m. Może przez 45 dni pływać bez konieczności tankowania.
Autor: asz\mtom / Źródło: nsn.fm, tv zvezda
Źródło zdjęcia głównego: Vitaliy Ankov RIA Novosti SS BY SA Wikipedia