Oficer wywiadu sprzedawał tajemnice NATO?

Aktualizacja:
 
navy.forces.gc.caOkręty kanadyjskiej floty w porcie Halifax

Kanadyjski oficer wywiadu, który miał dostęp do tajemnic NATO, przez lata prawdopodobnie sprzedawał informacje obcemu państwu. Domniemany szpieg został zatrzymany w miniony weekend. Prasa ocenia, że może to być największa afera szpiegowska w Kanadzie od ponad 50 lat.

Oficer służył w jednostce obserwującej ruch jednostek morskich na kanadyjskich wodach dzięki zastosowaniu obserwacji satelitarnej, dronów i urządzeń podwodnych. W Halifaksie mieści się baza wojskowa z dostępem do tajnych danych krajów NATO.

Informacje ze źródła

Telewizja CBC rozmawiała z Michelem Juneau-Katsuyą, byłym pracownikiem kanadyjskich służb wywiadowczych CSIS, który zwrócił uwagę, że zatrzymany oficer miał dostęp do informacji NATO i kanadyjskiej floty dotyczących planów wojskowych na Atlantyku.

Zdaniem Juneau-Katsui, eksperta ds. wywiadu w kanadyjskich mediach, możliwe jest, że zatrzymany oficer przekazywał informacje wywiadowcze Rosji. Inny ekspert, Wesley Wark z Munk Centre na Uniwersytecie Toronto, wskazywał z kolei, że uzyskiwaniem informacji z Kanady zainteresowane są także Chiny i Iran.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister obrony Kanady Peter MacKay uchylił się od odpowiedzi na pytanie, komu zatrzymany przekazywał informacje. MacKay zapewniał przy tym, że zatrzymanie szpiega nie wpłynie na relacje Kanady z krajami NATO i jej wiarygodność.

Telewizja CTV podała tymczasem, że Kanada przygotowuje "stosowną odpowiedź" wobec Rosji. Mogłoby chodzić nawet o wydalenie rosyjskich dyplomatów. Z drugiej jednak strony wskazuje się, że premier Stephen Harper będzie w tym roku składał wizytę w Rosji i w tej sytuacji nie chciałby psuć stosunków z Moskwą.

Wielka afera

Zatrzymany oficer wywiadu miał we wtorek pojawić się w sądzie, jednak jego prawnik poprosił o więcej czasu na przygotowanie. Przesłuchanie odbędzie się dopiero 25 stycznia.

Jak na swojej stronie internetowej podaje dziennik "The Globe and Mail", sprawa oficera z Halifaksu może okazać się największą aferą szpiegowską w Kanadzie od ponad 50 lat. Aresztowanemu grozi nawet dożywocie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: navy.forces.gc.ca

Pozostałe wiadomości