Odeska Kalifornia Saakaszwilego. Policjanci z USA będą szkolić Ukraińców


Policjanci z amerykańskiej Kalifornii będą szkolić nową policję ukraińskiego obwodu odeskiego - poinformowano na oficjalnej stronie internetowej szefa tego obwodu, którym od końca maja jest były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili.

Stosowne ustalenia, jak napisano, zapadły w poniedziałek na spotkaniu Saakaszwilego z amerykańskim ambasadorem USA w Kijowie Geoffreyem Pyatte'em. Poza tym Saakaszwili poinformował, że porozumiano się w sprawie wydzielenia przez USA środków na dopłaty dla odeskich urzędników w ramach prowadzenia polityki antykorupcyjnej w regionie. "W ramach odeskiej ofensywy antykorupcyjnej władze amerykańskie zgodziły się przekazać środki na wynagrodzenia dla nowego zespołu Saakaszwilego" - napisano na jego stronie internetowej. Szczegółów ustaleń w sprawie finansowania urzędników administracji obwodu odeskiego nie podano.

Zmiany mają być widoczne w ciągu roku

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko 30 maja mianował Saakaszwilego gubernatorem obwodu odeskiego nad Morzem Czarnym. Przed nominacją nadał mu ukraińskie obywatelstwo.

Poroszenko oświadczył wówczas, że oczekuje, iż pod rządami Saakaszwilego zmiany w obwodzie odeskim będą widoczne w ciągu roku. Podkreślił, że region ten odgrywa ważną rolę w zachowaniu integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. Komentatorzy uznali decyzję o mianowaniu Saakaszwilego za sensacyjną i przypuszczają, że jego zadaniem będzie przekształcenie obwodu odeskiego we wzorzec reform dla innych regionów. Na początku czerwca, na pierwszej od objęcia stanowiska w odeskiej administracji konferencji prasowej, Saakaszwili zapowiedział bezwzględną walkę z przemytem i korupcją, wzmocnienie granic z separatystycznym Naddniestrzem i duże zmiany kadrowe w administracji.

Koniec z milicją. Czas na policjantów

Ustawę o policji, która zastąpi funkcjonującą obecnie w tym kraju milicję, przyjęła w czwartek Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy. Nowa, odpolityczniona służba, pojawi się na ulicach ukraińskich miast już w najbliższą sobotę. Główną różnicą między zdyskredytowaną w związku z korupcją milicją a policją ma być większa przejrzystość tej ostatniej. Działalność policji będzie monitorowana przez społeczeństwo m.in. poprzez udział jego przedstawicieli w komisjach dyscyplinarnych.

Nabór od kilku miesięcy

Komendantem policji ma być osoba apolityczna, która będzie powoływana i odwoływana przez Radę Ministrów na wniosek premiera, jednak z uwzględnieniem opinii ministra spraw wewnętrznych. Ustawa przewiduje powołanie policji patrolowej, kryminalnej, oddziałów ochrony i oddziałów do zadań specjalnych. Ustawa mówi, że policja jest centralnym organem władzy, którego zadaniem jest służenie społeczeństwu poprzez zapewnienie ochrony praw człowieka, przeciwdziałanie przestępczości i utrzymywanie porządku publicznego. Nabór do nowej służby władze ukraińskie rozpoczęły kilka miesięcy temu, od razu przystępując do szkolenia jej adeptów.

Na razie efekty reformy widoczne będą w Kijowie, gdzie funkcjonariusze nowej policji złożyli w sobotę przysięgę. Towarzyszyli im m.in. prezydent Petro Poroszenko i premier Arsenij Jaceniuk.

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP