Mali darczyńcy pomagają Notre Dame. Najbogatsi deklarowali miliony, niczego jeszcze nie dali


Francuscy miliarderzy, którzy po pożarze paryskiej katedry Notre Dame deklarowali krociowe sumy na jej odbudowę, nie dali jeszcze ani grosza. Bieżące rachunki po pożarze opłacają drobni darczyńcy z Francji i USA - podała w piątek służba prasowa katedry.

Część najbogatszych francuskich rodzin i firm, w dniach szoku, jaki wywołała wiadomość o pożarze katedry, obiecała łącznie 850 milionów dolarów. Wzbudziło to krytyczne głosy, że bardziej chodzi im o rozgłos niż o odbudowę cennego dziedzictwa kultury i duchowości.

CZYTAJ: Odbudowa Notre Dame. Francuscy miliarderzy przerzucają się kwotami >

"Wielcy darczyńcy nie zapłacili"

Francuski minister kultury Franck Riester potwierdził w piątek w telewizji France 2, że jak dotąd otrzymano mniej niż 10 procent funduszy obiecanych na odbudowę. Różne fundacje, które wezwały do darowizn, zebrały tylko około 80 milionów euro.

Przy sprzątaniu terenu po pożarze zatrudnionych jest przez katedrę do 150 robotników. Od 15 kwietnia opłacani są z darowizn przekazywanych przez drobnych darczyńców, którzy w tym miesiącu przekazali fundacjom 3,6 miliony euro.

- Wielcy darczyńcy nie zapłacili. Ani grosza - powiedział Andre Finot z biura prasowego katedry. - Chcą oni wiedzieć dokładnie, na co idą ich pieniądze (...) zanim je przekażą, a nie tylko płacić pensje pracownikom - dodał.

Według Finota czekają, żeby zobaczyć, jak posuwają się plany rekonstrukcji i zawierane kontrakty.

Ponieważ nie został jeszcze ustalony mechanizm finansowania bieżących robót, katedra musi korzystać z datków fundacji dobroczynnych na sfinansowanie tej pierwszej, przygotowawczej fazy odbudowy.

90 procent darowizn z USA

Fundacja Przyjaciół Notre Dame de Paris, założona w 2017 roku, i jej prezes, Michel Picaud, oceniają, że 90 procent otrzymanych darowizn przekazano z Ameryki. Pozostałe pieniądze przekazali Francuzi wpłacający je do Fundacji Notre Dame.

Jak twierdzi Olivier de Challus, doktorant w Laboratorium Nauk o Średniowiecznym Zachodzie w Paryżu, odpowiedzialny za przewodników po katedrze, jednym z powodów wstrzymywania się z datkami przez bogatych darczyńców francuskich jest niepewność co do kierunku, jaki obierze odbudowa.

De Challus powiedział, że eksperci korzystają z cyfrowych modeli do ustalenia, jak rozległe są szkody - na ile ogień i jego gaszenie naruszyły kamienne mury z XIII wieku i czy cała struktura jest wystarczająco zachowana.

- Nie jest ważne, że ci duzi darczyńcy jeszcze nie wpłacili pieniędzy, ponieważ decyzje w sprawie iglicy i głównych architektonicznych rozwiązań zapadną prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku - powiedział. - I dopiero wtedy te wielkie pieniądze będą potrzebne - dodał.

Pożar Notre Dame

W czasie pożaru, który wybuchł 15 kwietnia, ogień zniszczył katedrę, doprowadzając między innymi do zawalenia się XIX-wiecznej iglicy świątyni. Prezydent Francji Emmanuel Macron liczy, że odbudowę świątyni uda się zakończyć w ciągu pięciu lat. Przez najbliższe lata budowla będzie zamknięta dla zwiedzających.

CZYTAJ RAPORT: Pożar Notre Dame >

Pożar Notre DamePAP/Reuters

Autor: js/adso / Źródło: PAP

Raporty: