Polska przejmuje przewodnictwo w OBWE. Rau: Polska jest gotowa do pracy

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

Polska skoncentruje się na rozwiązywaniu aktualnych konfliktów - takie zobowiązanie podjął minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, przejmując w piątek w imieniu Polski od Szwecji przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w 2022 roku. - Możecie na nas liczyć - zapewniła szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Szwecja kończy przewodnictwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) i przekazała je Polsce, która formalnie obejmie je z początkiem 2022 roku. - Polska jest gotowa do pracy - zapewnił szef polskiego MSZ Zbigniew Rau w piątek, na sesji kończącej dwudniowe spotkanie ministerialne OBWE w Sztokholmie. Minister zadeklarował, że polską prezydencję w OBWE charakteryzować będą odpowiedzialność, realizm i solidność.

CZYTAJ TAKŻE: Szef dyplomacji Zbigniew Rau w Szwecji. Rozmawiał między innymi ze Swiatłaną Cichanouską

Minister Rau oficjalnie zainauguruje polskie przewodnictwo 13 stycznia na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu, gdzie organizacja ma siedzibę. Polska w ramach prezydencji będzie współpracować ze Szwecją (kraj oddający kierownictwo), a także z Macedonią Północną (będzie przewodniczyć OBWE w 2023 roku).

Kolejna Rada Ministerialna OBWE ma się odbyć w grudniu 2022 roku w Łodzi.

Lista konfliktów: Górski Karabach, Donbas, granica z Białorusią, Mołdawia

Jak uściślił w Sztokholmie w rozmowie z polskimi dziennikarzami rzecznik MSZ Łukasz Jasina, w regionie "nierozwiązanych problemów jest mnóstwo". Wymienił konflikt o Górski Karabach, w Donbasie na Ukrainie, na granicy Białorusi, w Mołdawii.

Według Jasiny, Polska prezydencja będzie realistyczna. - Chcemy działać na rzecz międzynarodowego pokoju i ustabilizowania sytuacji - podkreślił.

Szwecja o swych sukcesach

Szefowa szwedzkiej prezydencji Ann Linde na konferencji prasowej jako sukces swojej prezydencji w OBWE wymieniła uznanie pojęcia "bezpieczeństwa klimatycznego". Zgodzono się, że zmiany klimatyczne mogą wywoływać konflikty i negatywnie wpływać na bezpieczeństwo.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ann Linde, zwracając się do ministra Raua, powiedziała, że "przewodnictwo trafi do właściwych rąk". - Możecie na nas liczyć - podkreśliła.

Szczyt OBWE w Sztokholmie

Dwudniowa sesja Rady Ministerialnej OBWE zakończyła się w świątecznej atmosferze. Wystrój centrum kongresowego, gdzie odbywało się spotkanie, z choinkami i świeczkami, przypominał o zbliżającym się końcu roku. - Nawet zimowa aura nam dopisała - żartowała Linde, odnosząc się do opadów śniegu.

Minister Rau nazwał OBWE "wyjątkowym forum". Linde wyraziła zadowolenie, że do Sztokholmu przyjechali ministrowie spraw zagranicznych oraz przedstawiciele 57 krajów. W czwartek obecny był sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, doszło między nimi do nieoficjalnych dwustronnych rozmów.

W swoim przemówieniu na sesji otwierającej Ławrow oskarżył Polskę o próbę budowy nowego muru berlińskiego na wschodniej granicy. Na koniec jednak życzył polskim władzom powodzenia w sprawowaniu przewodnictwa w OBWE.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości