Szef dyplomacji Zbigniew Rau w Szwecji. Rozmawiał między innymi ze Swiatłaną Cichanouską

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Zbigniew Rau w Sztokholmie. Rozmawiał między innymi ze Swiatłaną Cichanouską
Zbigniew Rau w Sztokholmie. Rozmawiał między innymi ze Swiatłaną Cichanouską
Twitter/Tymon Markowski/MSZ
Twitter/Tymon Markowski/MSZZbigniew Rau w Sztokholmie. Rozmawiał między innymi ze Swiatłaną Cichanouską

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał w czwartek w Sztokholmie z białoruską opozycjonistką Swiatłaną Cichanouską - przekazał resort spraw zagranicznych. Szef polskiej dyplomacji spotkał się też między innymi ze swoimi odpowiednikami z Uzbekistanu, Mołdawii, Gruzji i Armenii.

W Sztokholmie trwa dwudniowe spotkanie ministerialne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Sprawująca prezydencję w OBWE Szwecja przekaże Polsce przewodnictwo w tej organizacji, oficjalnie Polska zacznie sprawować to przewodnictwo od 1 stycznia 2022 roku.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Do stolicy Szwecji szef polskiej dyplomacji przybył z Rygi, gdzie wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO. MSZ poinformowało, że Rau na marginesie Rady Ministerialnej OBWE odbył szereg spotkań dwustronnych m.in. z przywódczynią białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego Swiatłaną Cichanouską.

Spotkanie poświęcone sytuacji w Afganistanie

Szef polskiej dyplomacji rozmawiał też z szefem dyplomacji Uzbekistanu o najważniejszych wyzwaniach czekających OBWE i polskie przewodnictwo w nadchodzącym roku. "Szczególną uwagę poświęcono wyzwaniom z punktu widzenia bezpieczeństwa, takim jak nielegalna migracja, przemyt ludzi, narkotyków i broni" - podkreśliło w komunikacie MSZ. Jak czytamy, minister Rau, wobec presji migracyjnej ze strony Białorusi, zwrócił uwagę na postawę Taszkentu, który nie tylko wsparł Polskę, podejmując 17 listopada decyzję o wprowadzeniu ograniczeń na przelot z Uzbekistanu na Białoruś dla obywateli niektórych państw, ale też nigdy nie dopuszczał do wykorzystania obywateli Afganistanu do hybrydowego ataku reżimu Aleksandra Łukaszenki na polskie granice.

Szef polskiej dyplomacji rozmawiał też z ministrem spraw zagranicznych i integracji europejskiej Republiki Mołdawii Nicu Popescu. "Ministrowie rozmawiali o nadchodzącym przewodnictwie Polski w OBWE, a także problemie Naddniestrza i postępach rozmów w formacie 5 + 2 na forum OBWE. Minister Rau podkreślił poparcie Polski dla integralności terytorialnej Republiki Mołdawii oraz prozachodniej orientacji nowego rządu tego państwa i jego reform" - przekazał polski resort dyplomacji.

Zbigniew Rau spotkał się z szefem dyplomacji Gruzji

Z kolei w rozmowie z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Gruzji Davidem Zalkalianim minister Rau podkreślił wagę, jaką Polska przewodnicząc OBWE będzie przykładać do łagodzenia i rozwiązywania przedłużających się konfliktów na obszarze Organizacji.

"Wyraził również determinację do utrzymania sytuacji w Abchazji i Osetii Południowej wysoko na agendzie OBWE, a także do wspierania społeczności tych obszarów, dotkniętych trudną sytuacją w następstwach konfliktu. Ponadto szef polskiej dyplomacji potwierdził poparcie dla integracji terytorialnej Gruzji i konieczności kontynuacji demokratycznych reform w tym kraju" - głosi komunikat MSZ.

Minister Rau na zakończenie serii spotkań pierwszego dnia Rady Ministerialnej OBWE spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Republiki Armenii Araratem Mirzoyanem.

"Szef polskiej dyplomacji potwierdził przyszłoroczne plany złożenia wizyty na Kaukazie Południowym, w tym w Armenii, w charakterze Przewodniczącego OBWE. Podkreślił uznanie Polski dla demokratycznych przemian w Armenii. Wyraził także zaniepokojenie napiętą sytuacją w regionie oraz poparcie dla wysiłków dyplomatycznych Grupy Mińskiej OBWE i wspierającego jej prace ambasadora Andrzeja Kasprzyka, Osobistego Przedstawiciela Przewodniczącego OBWE ds. Grupy Mińskiej" - przekazał resort dyplomacji.

Rada Ministerialna jest najważniejszym dorocznym wydarzeniem OBWE, w którym biorą udział delegacje 57 państw członkowskich OBWE oraz kilkunastu państw partnerskich. Spotkanie w Sztokholmie kończy przewodnictwo Szwecji w organizacji w 2021 roku. Polska formalnie obejmie przewodnictwo w OBWE w styczniu 2022 r.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Tymon Markowski/MSZ

Pozostałe wiadomości