NYT": setki więźniów politycznych w Rosji nadal czekają na uwolnienie

Źródło:
PAP
Wymiana więźniów to trudne decyzje i trudna operacja
Wymiana więźniów to trudne decyzje i trudna operacjaSzymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/4
Wymiana więźniów to trudne decyzje i trudna operacjaSzymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Setki dysydentów i Amerykanów czekają w rosyjskich więzieniach na kolejne porozumienie dyplomatyczne, które doprowadzi do ich uwolnienia - pisze "New York Times". Przytoczył sylwetki niektórych z nich.

W czwartek w Ankarze odbyła się największa od czasów zimnej wojny wymiana więźniów w Rosji i krajach Zachodu. Operacja objęła 24 osoby z więzień w siedmiu krajach oraz dwoje dzieci. Jak przekazały tureckie władze, 10 osób, w tym dwie osoby nieletnie, relokowano do Rosji, 13 do Niemiec, trzy do USA. Objęto wymianą osoby z więzień w USA, Niemczech, Polsce, Słowenii, Norwegii, Rosji i Białorusi.

Amerykanie więzieni w Rosji

Nowojorski dziennik przypomina, że setki osadzonych w więzieniach w Rosji - w tym Amerykanów i rosyjskich działaczy politycznych, dziennikarzy i artystów - wciąż czekają z nadzieją na kolejną rundę dyplomatycznych negocjacji, które zapewnią im wolność.

Wśród kilkunastu Amerykanów odsiadujących wyroki w Rosji jest nauczyciel historii z Pensylwanii Marc Fogel, który przez prawie dekadę pracował w anglo-amerykańskiej szkole w Moskwie. W 2021 roku, kiedy próbował wjechać do Rosji, został aresztowany i oskarżony o przemyt narkotyków. Dowodem miała być znaleziona w jego bagażu niewielka ilość medycznej marihuany, którą stosował w celu uśmierzenia silnego bólu. Rok później został skazany na 14 lat więzienia. "W Rosji skazanym mordercom często wymierzano łagodniejsze wyroki" - zauważa "New York Times".

Z kolei zaledwie trzy tygodnie temu muzyk rockowy Michael Travis Leake, od lat mieszkający w Moskwie, został skazany na 13 lat więzienia, gdy prokuratorzy oskarżyli go handel narkotykami. Skazany nie przyznał się do winy.

Rosyjscy dysydenci w więzieniach

Na łamach gazety przedstawiono także sylwetki rosyjskich więźniów politycznych, w tym m.in. artystek teatralnych Jewgienii Berkowicz i Swietłany Petrijczuk skazanych w czerwcu przez sąd na sześć lat więzienia za "usprawiedliwianie terroryzmu" w sztuce o tzw. Państwie Islamskim (ISIS), którą napisały i wyreżyserowały.

W tym samym miesiącu aresztowano dziennikarza Artema Krigera z rosyjskiej agencji informacyjnej Sota Vision. Oskarżono go o pracę dla fundacji antykorupcyjnej założonej przez lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, który w lutym zmarł w rosyjskiej kolonii karnej.

Za potępienie wojny Rosji przeciw Ukrainie w 2023 roku na siedem i pół roku kolonii karnej został skazany 65-letni inżynier Igor L. Barysznikow, a w 2022 roku za to samo został skazany także na siedem lat kolonii karnej deputowany rady miejskiej w Moskwie 63-letni Aleksiej Gorinow.

Ponad 300 więźniów politycznych

Według organizacji pozarządowej Stowarzyszenie Memoriał zajmującej się obroną praw człowieka, ponad 300 osób jest uznawanych za więźniów politycznych w Rosji, a co najmniej 400 osób zostało oskarżonych ze względu na przekonania religijne.

Autorka/Autor:ads//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jonas Petrovas / Shutterstock