Rekordowa cena za obraz Tamary Łempickiej. "Licytacja przerodziła się w zaciekłą konkurencję"

Źródło:
PAP
Obrazy Tamary Łempickiej sprzedawane są za miliony dolarów
Obrazy Tamary Łempickiej sprzedawane są za miliony dolarów
Reuters Archive
Obrazy Tamary Łempickiej sprzedawane są za miliony dolarówReuters Archive

Obraz olejny Tamary Łempickiej "Kizette II" ("Kizette w różowej sukience") został zakupiony w nowojorskim domu aukcyjnym Chirstie's za rekordową cenę 14,785 mln dolarów. Przedstawia on sylwetkę córki artystki.

Na tym jednym z wielu jej portretów, Kizette jest ubrana w biało-różowy strój. Wiki Art sugeruje, że zgubiła but i próbuje ukryć skarpetkę drugą stopą. Dopatrywano się nawiązania do rosyjskiej prawosławnej ikony Madonny z Dzieciątkiem, Theotokos z Tichwina.

Według Julie Rubio, reżyser i producentki filmu o Łempickiej "Tamara", artystka urzekła świat sztuki, tym razem niezwykłą wyprzedażą swojego kultowego obrazu "Portret Kizette Il" w prestiżowym Christie's.

"Obraz, będący częścią cenionej kolekcji potentata muzycznego Jerry'ego Mossa, został ostrożnie oszacowany na 7–10 mln dolarów. Jednakże w wyniku porywającego popytu, licytacja przerodziła się w zaciekłą konkurencję, która ostatecznie doprowadziła do oszałamiającej ostatecznej ceny sprzedaży wynoszącej łącznie 14,785 mln, przekraczającej nawet najwyższe szacunki" – podkreśliła Rubio.

Uznała to za wyjątkowe osiągnięcie nie tylko świadczące o niezmiennym uroku twórczości Tamary de Łempickiej, ale świadczącej o głębokiej więzi artystycznej, jaką łączyła ją ze swoją piękną córką, która często była jej modelką.

- Ogromny sukces tej sprzedaży jeszcze bardziej umacnia pozycję Tamary jako jednej z najwybitniejszych artystek wszech czasów - oceniła Rubio.

Obrazy Tamary Łempickiej sprzedawane są za miliony dolarówReuters Archive

Sylwetka Tamary Łempickiej

Tamara Łempicka (Tamara de Lempicka) była polską malarką epoki art déco. Urodziła się prawdopodobnie w Moskwie w 1896 roku, ale biografie podają, że w Warszawie w 1898 lub 1900 roku.

Jej matka była Polką, ojciec rosyjskim Żydem. Wychowywała ją matka i dziadkowie w Warszawie. Rodzina należała do elity towarzyskiej i kulturalnej. W wieku kilkunastu lat wyjechała do rodziny w Petersburgu, gdzie poznała przyszłego męża, prawnika Tadeusza Łempickiego.

W 1918 roku zamieszkali w Paryżu. We Francji artystka studiowała i tu ukształtowała swój charakterystyczny styl. W 1927 roku para rozwiodła się. Rok przed wybuchem drugiej wojny światowej wraz z drugim mężem baronem Raoulem Kuffnerem wyemigrowała do USA. Tu stała się portrecistką gwiazd Hollywood. Ostatnie lata życia spędziła w Meksyku, gdzie zmarła 18 marca 1980 roku.

Media łączą czwartkową aukcję w Christie's z zakończeniem pewnej ery. Była ostatnią, którą prowadził globalny prezes Christie, Jussi Pylkkänen. Odchodzi on z firmy po 38 latach. Łączna suma sprzedaży czwartkowego wieczoru osiągnęła szacunkową kwotę niemal 660 mln dolarów.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive