Norwegia ogranicza turystykę w coraz popularniejszym regionie

Źródło:
PAP, High North News, tvn24.pl
Norwegia. Lodowiec Esmarkbreen w archipelagu Svalbard
Norwegia. Lodowiec Esmarkbreen w archipelagu Svalbard Reuters Archive
wideo 2/3
Norwegia. Lodowiec Esmarkbreen w archipelagu Svalbard Reuters Archive

1 stycznia na Svalbardzie, należącym do Norwegii archipelagu na Oceanie Arktycznym, zaczęły obowiązywać zaostrzone przepisy dotyczące ruchu turystycznego. Wśród nowych rozwiązań znalazło się ograniczenie liczby podróżujących na statkach, wymóg uzyskania zgody na biwakowanie, a także zakazy zbliżania się do niedźwiedzi polarnych czy używania dronów. 

Od środy na Svalbardzie obowiązują nowe regulacje w sprawie ruchu turystycznego i ochrony przyrody. Jak wyjaśnia minister klimatu i środowiska Norwegii Tore O. Sandvik, przepisy mają pomóc w zmniejszeniu "obciążenia dla przyrody archipelagu" przy jednoczesnym umożliwieniu odwiedzającym "pełnego wykorzystania piękna tamtejszej natury".

Na mocy regulacji zejście na brzeg wysp Svalbardu możliwe jest tylko w 43 ściśle określonych i oznaczonych na mapach miejscach. Statki odwiedzające chronione obszary na wschodzie i zachodzie archipelagu nie mogą też mieć na pokładzie więcej niż 200 pasażerów. Przepisy regulują również kwestię biwakowania. Turyści indywidualni muszą od teraz uzyskać na to zgodę, jeśli chcą pozostać w jednym miejscu dłużej niż tydzień. W przypadku grup zorganizowanych zgoda jest wymagana nawet, jeśli biwak trwa tylko jedną noc.

Svalbard - rosnąca popularność

Nowe przepisy regulują także zachowanie turystów odwiedzających archipelag. Od początku roku niedozwolone jest kruszenie i łamanie pokrywy lodowej - wyłączne prawo posiadają do tego Straż Przybrzeżna i jednostki zapewniające przepustowość wejścia do portów Longyearbyen i Barentsburg. W okresie od marca do końca czerwca turyści nie mogę też zbliżać się do niedźwiedzi polarnych na odległość mniejszą niż 500 metrów, a w pozostałych miesiącach 300 metrów. Od kwietnia do końca sierpnia zakazane jest również korzystanie z dronów w sąsiedztwie ptasich gniazd. Na obszarach chronionych zakaz ten obowiązuje od teraz cały rok.

ZOBACZ TEŻ: Niedźwiedzie polarne mogą umierać z głodu. Wszystko przez długie lato

Svalbard, zdjęcie poglądowe Shutterstock

Jak wskazuje minister Sandvik, tempo zmian klimatycznych na Svalbardzie jest nawet 7-krotnie szybsze od średniej dla całego świata. Archipelag znany jest przede wszystkim z bogactwa swej przyrody, zarówno morskiej, jak i lądowej. Do występujących tam gatunków zaliczają się m.in. renifer svalbardzki, piesiec czy niedźwiedź polarny. Na Svalbardzie można też spotkać wiele gatunków fok, morsów i wielorybów.

Niedźwiedzie polarne są jednym z gatunków występujących na Svalbardzie Shutterstock

Liczba odwiedzających Svalbard systematycznie wzrasta. Tylko od stycznia do końca listopada 2024 archipelag przyjął blisko 65 tysięcy turystów. To niemal o 10 procent więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wprowadzona w życie wraz z początkiem roku zmiana prawa jest pierwszą jego aktualizacją od 2002 roku.

ZOBACZ TEŻ: "Po raz pierwszy w sierpniu" w tym miejscu świata. Rekord na Svalbardzie

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: PAP, High North News, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock