Rośnie obawa o dywersję ze strony Rosji. Sondaż

Źródło:
PAP
Mieszkańcy Kijowa ukrywają się w metrze w czasie zmasowanego ostrzału ze strony Rosji
Mieszkańcy Kijowa ukrywają się w metrze w czasie zmasowanego ostrzału ze strony RosjiReuters
wideo 2/7
Mieszkańcy Kijowa schodzą do schronów w metrze w czasie zmasowanego ostrzału ze strony RosjiReuters

Rośnie niepokój Norwegów związany z Rosją. 82 procent ankietowanych boi się aktów dywersji ze strony Moskwy - wynika z sondażu. Według badań uniwersytetu OsloMet największy spadek zaufania nastąpił w regionie Finnmark, który bezpośrednio graniczy z Rosją.

OsloMet pierwszy raz zbadał postawy Norwegów wobec Rosji i Rosjan tuż po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji Moskwy przeciwko Ukrainie w 2022 roku. Po dwóch latach powtórzył badanie, by dowiedzieć się, jak to postrzeganie się zmieniło.

Wśród Norwegów powoli, ale wyraźnie rośnie nieufność wobec Rosjan. Dwa lata temu dwie trzecie ankietowanych nie widziało powodu do podejrzewania Rosjan o złe intencje. Teraz ten odsetek spadł do 58 procent badanych.

Jednocześnie coraz więcej Norwegów sprzeciwia się udzielaniu azylu rosyjskim poborowym, którzy uciekają za granicę przed mobilizacją - odsetek ten wzrósł z 23 procent do 31 procent w ciągu dwóch lat. Z 39 procent do 48 procent wzrosło przekonanie, że Rosjanie zbiorowo odpowiadają za napaść na Ukrainę.

Przejście graniczne między Norwegią i RosjąLise Åserud/PAP

60 procent badanych sprzeciwia się oddaniu Rosji okupowanych terenów

Choć 92 procent ankietowanych uważa, że Moskwa nie miała żadnych powodów do agresji na Kijów, zmienia się ich podejście do warunków, na których Ukraińcy mieliby zawrzeć pokój. W 2022 roku prawie trzy czwarte respondentów kategorycznie sprzeciwiało się oddaniu Rosji okupowanych terenów, obecnie taki sprzeciw wyraziło 60 procent.

Zdaniem badanych wsparcie Ukrainy przez Norwegię powinno być kontynuowane - więcej broni chce wysyłać 84 procent ankietowanych przy 13 procentach przeciwników udzielaniu dalszej pomocy.

CZYTAJ TEŻ: Największy atak Rosji od miesięcy. 120 rakiet "w śpiących cywilów" >>>

Aż 82 procent uczestników badania wskazało, że niepokoi ich możliwość aktów terroru ze strony Moskwy w ich kraju. Tyle samo uważa, że napaść Rosjan na Ukrainę zniszczyła relacje rosyjsko-norweskie na pokolenia. Największy spadek zaufania i wzrost lęku odnotowano w regionie Finnmark, który ma bezpośrednią granicę z Federacją Rosyjską, a codzienne relacje między Rosjanami i Norwegami były tam znacznie głębsze niż na południu kraju.

- Tamtejsi mieszkańcy tłumaczyli nam, że czują żal, rozczarowanie, a nawet zdradę ze strony rosyjskiej - powiedział Aadne Aasland z OsloMet gazecie internetowej Forskning.

Na uniwersytecie OsloMet uczy się ponad 22 tysiące studentów. Badania postaw Norwegów wobec Rosji i Rosjan zostały przeprowadzone w ramach projektu RE:Barents przez Instytut Badań Społecznych pod kierunkiem Marthe Handa Myhre i Aadne Aaslanda.

Autorka/Autor:mw/ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lise Åserud/PAP

Tagi:
Raporty: