Władza chce wglądu w rozmowy obywateli. Dyktator zmienia przepisy

Źródło:
PAP, La Prensa
Nikaragua. Prezydent Daniel Ortega na nagraniach archiwalnych
Nikaragua. Prezydent Daniel Ortega na nagraniach archiwalnychReuters Archive
wideo 2/2
Nikaragua. Prezydent Daniel Ortega na nagraniach archiwalnychReuters Archive

Prezydent Nikaragui Daniel Ortega wniósł projekt ustawy, zgodnie z którą operatorzy usług telekomunikacyjnych będą musieli przekazywać władzom państwowym informacje o rozmowach telefonicznych obywateli. Rządzący będą też mogli pozyskać dostęp do danych o tym, jakie treści są wyszukiwane przez nich w internecie lub oglądane w telewizji.

Nikaraguański dyktator, prezydent Daniel Ortega, wystąpił z nową inicjatywą, która ma na celu "lepsze poinformowanie władz o rozmowach telefonicznych prowadzonych przez obywateli tego kraju i cudzoziemców". Według lokalnych mediów w tym celu 8 marca skierowany został do kontrolowanego przez partię rządzącą Zgromadzenia Narodowego prezydencki projekt ustawy dotyczącej usług telekomunikacyjnych - telefonii komórkowej, internetu, telewizji oraz radia.

ZOBACZ TEŻ: Jest jednym z krytyków reżimu Ortegi. "Nocne uprowadzenie" biskupa Alvareza

Rozmowy bez tajemnic

W założeniu nowa ustawa ma przyczynić się do usprawnienia "szybkiej, dostępnej dla każdego nikaraguańskiego użytkownika łączności telefonicznej". Uwagę mediów zwraca jednak głównie jeden z proponowanych artykułów. Zobowiązuje on operatorów usług telekomunikacyjnych i audiowizualnych do przekazywania władzom państwowym za pośrednictwem regulacyjnego organu Telcor "wszystkich interesujących je informacji", w tym danych statystycznych i geolokalizacyjnych. Nakłada również na operatorów usług telefonicznych obowiązek "wyrażania zgody na inspekcje", przy czym "jeśli będzie te nieodzowne, inspektorzy mogą korzystać z pomocy Policji Narodowej".

Cytowany przez antyrządowy dziennik "La Prensa" ekspert Eliseo Núñez Morales zwraca uwagę, że zawarte w dokumencie przepisy są na tyle ogólne, że mogą pozostawić rządzącym furtkę do pozyskania nawet informacji o tym, co dana osoba ogląda w telewizji, lub co wyszukuje w internecie. Mogą one również dawać możliwość wglądu do tego, z kim komunikuje się dana osoba. Według analityka, taki ruch Ortegi to zapowiedź bardziej rygorystycznego podejścia w poszukiwaniu "zdrajców" w swoich własnych kręgach - w policji, armii i wśród urzędników.

Rządzący Sandinistowski Front Wyzwolenia Narodowego ma w Zgromadzeniu Narodowym 70 na 91 miejsc, więc przyjęcie dokumentu jest niemal pewne.

ZOBACZ TEŻ: Redakcja dziennika "La Prensa" opuściła Nikaraguę w obawie przed aresztowaniem

Podsłuchiwanie obywateli

W październiku 2022 roku południowoamerykańskie media oraz hiszpańska agencja prasowa EFE informowały o uruchomieniu przez rząd Nikaragui "sieci podsłuchu telefonów komórkowych", obejmującej całe terytorium kraju, złożonej z 39 ruchomych "fałszywych anten". 16 z tych anten, umożliwiających podsłuch rozmów prowadzonych w odległości od 50 metrów do 2 kilometrów, umieszczono na terenie Managui, stolicy kraju. 

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: PAP, La Prensa

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock