Kandydaci rządzącego Sandynistowskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego Daniela Ortegi zwyciężyli w niedzielnych wyborach do władz lokalnych w Nikaragui. Pokonali rywali w 141 okręgach na ogólną ich liczbę 153. Pod koniec października administracja prezydenta USA Joe Bidena zwiększyła presję gospodarczą na rząd prezydenta Ortegi w odpowiedzi na działania represyjne reżimu.
Według opozycyjnego Obserwatorium Wydarzeń Politycznych "Otwarte Urny", 81,5 procent uprawnionych nie wzięło udziału w głosowaniu, natomiast według komunikatu rządowego - 34,7 proc.
Przywódca Sandynistowskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego, prezydent Daniel Ortega, sprawuje władzę w Nikaragui od 2007 roku, podczas gdy jego główni rywale, współprzywódcy powstania przeciwko prawicowej dyktaturze, zostali uwięzieni bądź znajdują się na emigracji.
Nałożone sankcje
Pod koniec października administracja prezydenta USA Joe Bidena zwiększyła presję gospodarczą na rząd prezydenta Daniela Ortegi poprzez szereg kroków wymierzonych w górnictwo, złoto i inne sektory kraju. Biden podpisał dekret, który zawiera upoważnienie do zakazania amerykańskim firmom prowadzenia działalności w branży złota w Nikaragui, podczas gdy Departament Skarbu USA nałożył sankcje na szefa urzędu górniczego w Nikaragui oraz innych urzędników z tej branży.
Rozszerzone uprawnienia sankcyjne nakazu mogą być również wykorzystane do zablokowania nowych inwestycji USA w niektórych innych sektorach w Nikaragui, importu oraz eksportu niektórych produktów z i do Nikaragui.
Główny towar eksportowy
Złoto było głównym towarem eksportowym Nikaragui w zeszłym roku, z całkowitą wysyłką za granicę metalu szlachetnego o wartości 867,6 miliona dolarów, z czego 79 proc. trafiło do Stanów Zjednoczonych, według danych banku centralnego.
"Ciągłe ataki reżimu Ortegi-Murillo na demokratycznych aktorów i członków społeczeństwa obywatelskiego oraz niesprawiedliwe przetrzymywanie więźniów politycznych pokazują, że reżim czuje, że nie jest związany rządami prawa. Działania USA mają na celu odebranie im zasobów, których potrzebują, aby dalej ograniczać demokratyczne instytucje w Nikaragui" - podano w uzasadnieniu decyzji dotyczącej zastosowania sankcji.
Według danych Banku Światowego w 2021 roku gospodarka Nikaragui wzrosła o 10,3 proc., czemu sprzyjał gwałtowny wzrost wpływów pieniężnych ze Stanów Zjednoczonych, a także eksport złota i kawy.
Źródło: PAP