Co najmniej 50 zamordowanych w ataku gangu

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Uzbrojony gang zabił w niedzielę co najmniej 50 osób w atakach na wioski w stanie Kaduna w północnej Nigerii - przekazał w poniedziałek gubernator tego regionu.

Policja przekazała, że zaatakowano pięć wiosek w stanie Kaduna - Hashimawa, Marina, Kerawa, Unguwan Musa i Zariyawa. Rząd Nigerii przypisuje atak gangom z sąsiednich stanów - Katsina i Zamfara oraz z Nigru, z którym Nigeria dzieli granicę na północy.

W poniedziałkowym oświadczeniu prezydent kraju Muhammadu Buhari wyraził ubolewanie z powodu zabójstw i powiedział, że władze są "zdeterminowane, aby wyeliminować" osoby odpowiedzialne za atak, w którym, jak podaje agencja Reutera, zamordowano ponad 50 osób.

Do ataku na wioski doszło w stanie Kaduna w północnej NigeriiGoogle Maps

Nigeria od 10 lat boryka się z przemocą dżihadystycznych bojówek, choć niedzielny atak nie został im przypisany. Szacuje się, że islamiści zamordowali około 30 tys. osób w północnej Nigerii. Tereny te są często areną działań dżihadystów, którzy przedostają się tam z Mali. Nieszczelne granice między Nigrem, Mali i Burkiną Faso powodują, że filie Al-Kaidy i tzw. Państwa Islamskiego zintensyfikowały w tym roku ataki na tamtejsze cele wojskowe i cywilne. W październiku 2019 roku organizacjom humanitarnym zakazano odwiedzania niektórych tamtejszych obszarów bez eskorty wojskowej.

Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters, PAP