Zamach stanu w Nigrze. Obalony prezydent z rodziną "pozbawiony jedzenia, prądu i opieki medycznej"

Źródło:
PAP

Mohamed Bazoum i jego rodzina od kilku dni pozbawieni są jedzenia, prądu i opieki medycznej - oświadczył w mediach społecznościowych szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, który wyraził "głębokie zaniepokojenie pogarszającymi się warunkami", w jakich przetrzymywany jest obalony prezydent Nigru. Unijny polityk ponowił apel do junty, która przejęła władzę w tym kraju, o uwolnienie prawowitego szefa państwa.

"Według najnowszych informacji prezydent Bazoum i jego rodzina od kilku dni pozbawieni są jedzenia, prądu i opieki medycznej. Prezydent Bazoum poświęcił swoje życie poprawie codziennego życia mieszkańców Nigru. Nie ma usprawiedliwienia dla takiego traktowania" – napisał w piątek na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Podkreślił, że Unia Europejska jest "głęboko zaniepokojona pogarszającymi się warunkami", w jakich przetrzymywany jest obalony prezydent Nigru.

Gotowość do ewentualnej interwencji

Jak przypomniała agencja Belga, Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) zapowiedziała, że spotka się w sobotę w Ghanie, aby omówić sytuację w Nigrze. Oddziały ECOWAS są w gotowości do ewentualnej interwencji w kraju, ale Sojusz chce najpierw spróbować rozwiązać sytuację pokojowo.

ZOBACZ TEŻ: Co się dzieje w Nigrze i jakie ma to znaczenie dla reszty świata, w tym Europy

ECOWAS zapowiedział w czwartek po zwołanym w Abudży, stolicy Nigerii, szczycie, że zmobilizuje siły szybkiego reagowania, by przywrócić demokrację w Nigrze. Następnie wydano oświadczenie, że należy to zrobić "w sposób pokojowy". Sekretarz stanu USA Antony Blinken dodał, w wypowiedzi opublikowanej w nocy z czwartku na piątek, że USA wspierają ECOWAS w wezwaniach do przywróceniu porządku demokratycznego w Nigrze, podkreślając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa prezydentowi Bazoumowi.

Prezydent Nigru Mohamed BazoumGetty Images

Rządząca od końca lipca w Nigrze junta wojskowa sformowała w nocy ze środy na czwartek nowy rząd mimo ultimatum państw ECOWAS, które zagroziły interwencją zbrojną, jeśli sprawcy zamachu stanu nie oddadzą władzy.

Autorka/Autor:pp / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images