Największe niemieckie gazety opiniotwórcze - "Sueddeutsche Zeitung" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" - ostrzegają we wtorek przed wzrostem wpływów Rosji na Bliskim Wschodzie, będącym konsekwencją utraty przez USA prestiżu w tej części świata.
"Władimir Putin podróżuje po Bliskim Wschodzie. Prezydent Rosji odwiedził najpierw bazę lotniczą w Syrii, gdzie zapowiedział - po raz kolejny - częściowe wycofanie swoich oddziałów" - pisze Paul-Anton Krueger w "SZ".
"Upadek Ameryki w tej części świata"
Następnie Putin spotkał się w Kairze z prezydentem Abd el-Fatahem es-Sisim, z którym nie tylko dobił targu w sprawie elektrowni atomowej, lecz także omówił kwestię korzystania przez Rosję z egipskich lotnisk wojskowych - relacjonuje dziennikarz i dodaje, że "od dawna krążą spekulacje o większym zaangażowaniu Moskwy w Libii po stronie faworyzowanego przez Egipt mocnego człowieka, generała Chalify Haftara".
"W Bejrucie, Ammanie i na obszarach palestyńskich płoną amerykańskie flagi. Putin przyjeżdża w momencie, gdy upadek Ameryki w tej części świata jest tak widoczny, jak nigdy przedtem" - ocenia komentator.
Prezydent Donald Trump zrezygnował - zdaniem publicysty - z wiodącej roli USA. "Nie widać amerykańskiej strategii ani dla Iraku, ani dla Syrii czy Jemenu" - pisze Krueger dodając, że niedawną decyzją w sprawie Jerozolimy Trump "pogorszył, jeśli nie definitywnie pogrzebał" szanse na proces pokojowy. Z europejskiego punktu widzenia odwrót USA z Bliskiego Wschodu "musi napawać niepokojem, tym bardziej, że w próżnię wchodzi Rosja i w coraz większym stopniu także Chiny" - ostrzega Krueger.
"Twarda siła"
Jego zdaniem Unia Europejska powinna pokusić się o własną niezależną politykę na Bliskim Wschodzie. Taka polityka, aby była skuteczna, nie może się ograniczać do współpracy gospodarczej i pomocy dla krajów rozwijających się - tłumaczy dziennikarz "SZ".
Potrzebna jest "twarda siła" - zaznacza Krueger. Jak dodaje, konieczność posługiwania się wojskiem udowodnił Putin interweniując w Syrii, a wpływy Iranu w Iraku, Syrii i Libanie są też wynikiem działań szyickich milicji. "Kto uważa, że można mieć wpływy na Bliskim Wschodzie nie sięgając po czynnik militarny, ten przeżyje niejedno rozczarowanie" - konkluduje Krueger na łamach "SZ".
Putin ma powody do świętowania
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że chociaż wojna w Syrii jest daleka od zakończenia, to Putin ma bez wątpienia powody do świętowania. Podczas podroży po Bliskim Wschodzie, która zaprowadziła go do Egiptu i Turcji, prezydent Rosji "zbiera owoce interwencji w Syrii" - stwierdza autor komentarza. "Ameryka straciła i wpływy, i prestiż na Bliskim Wschodzie, a Rosja umacnia się na południowo-wschodniej rubieży NATO" - ostrzega "FAZ".
Autor: MR/adso / Źródło: PAP