Negowała Holokaust, zostanie w więzieniu


Pobyt 89-letniej Ursuli Haverbeck w więzieniu w ramach kary za negowanie Holokaustu nie narusza jej prawa do wolności przekonań - ogłosił w piątek niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny, oddalając złożoną przez kobietę skargę.

Z powodu zasadniczej zgodności wymierzenia kary za zaprzeczanie Holokaustowi z obywatelskim prawem Haverbeck do wolności przekonań jej skarga nie została przyjęta do rozpatrzenia - poinformował trybunał z siedzibą w Karlsruhe.

Kara za negowanie Holokaustu

Kobieta od maja odbywa karę dwóch lat więzienia w zakładzie karnym w Bielefeld w Nadrenii Północnej-Westfalii. Policja musiała ją tam doprowadzić z jej domu, ponieważ Haverbeck nie stawiła się w więzieniu.

Haverbeck została skazana przez sąd w Verden w Dolnej Saksonii za kwestionowanie zbrodni nazistowskich, co było pierwszym prawomocnym wyrokiem orzeczonym wobec niej. Wcześniej była kilkakrotnie skazywana za podżeganie do nienawiści.

Haverbeck negowała Holokaust w licznych artykułach zamieszczanych w wydawanej w Verden gazecie "Stimme des Reiches" (niem. "Głos Rzeszy"). Należy do założycieli Stowarzyszenia do spraw Rehabilitacji Prześladowanych za Negowanie Holokaustu (VRBHV).

Za negowanie zbrodni popełnionych przez III Rzeszę, a w szczególności Holokaustu, grozi w Niemczech kara pozbawienia wolności do lat pięciu.

Ursula HaverbeckBERND THISSEN/PAP/EPA

Autor: ads//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: BERND THISSEN/PAP/EPA