Niemcy chcą, by cała Unia przestała eksportować broń do Arabii Saudyjskiej


Minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier wezwał w poniedziałek państwa Unii Europejskiej, by te poszły za przykładem Berlina i przestały eksportować broń do Arabii Saudyjskiej, dopóki kraj ten nie wyjaśni sprawy zabójstwa dziennikarza. Dżamal Chaszodżdżi zginął 2 października w konsulacie w Stambule.

W rozmowie z telewizją ZDF Altmaier podkreślił, że celem takiego działania byłoby zwiększenie presji na władze w Rijadzie w sprawie Chaszodżdżiego. W ocenie polityka uznawanego za bliskiego współpracownika kanclerz Angeli Merkel "ważne jest wypracowanie wspólnego europejskiego stanowiska" w tej kwestii.

Arabia Saudyjska kupuje europejską broń

- Tylko jeśli wszystkie europejskie państwa dojdą do porozumienia, to zrobi to wrażenie na rządzie w Rijadzie. Nie będzie miało żadnych pozytywnych konsekwencji, jeśli my wstrzymamy eksport broni, a pozostałe państwa w tym czasie wypełnią lukę - zastrzegł niemiecki minister gospodarki.

Do tej pory rząd w Berlinie zatwierdził w 2018 r. eksport broni do Arabii Saudyjskiej o wartości 400 mln euro - przypomina Reuters. To drugi odbiorca niemieckiego uzbrojenia po Algierii.

Decyzja w sprawie wycofania się z już uzgodnionych umów zbrojeniowych z Arabią Saudyjską podjęta zostanie niedługo - zapowiedział Altmaier. - W rządzie panuje jednomyślność, że nie będziemy na tę chwilę zgadzać się na dalszy eksport broni, gdyż chcemy wiedzieć co się stało (z Chaszodżdżim - red.) - podkreślił.

W niedzielę Merkel oświadczyła, że Niemcy nie będą eksportować broni do Arabii Saudyjskiej, dopóki będzie się utrzymywała niepewność co do okoliczności śmierci krytycznego wobec władz w Rijadzie Chaszodżdżiego.

Ponad dwa tygodnie od zaginięcia Chaszodżdżiego władze Arabii Saudyjskiej przyznały w nocy z piątku na sobotę, że został on zabity w konsulacie w Stambule. Oficjalna saudyjska agencja prasowa SPA poinformowała, że dziennikarz zginął podczas kłótni i bójki na pięści do jakiej doszło w placówce między nim a "wieloma osobami".

2 października krytyczny wobec rządów następcy tronu saudyjskiego księcia Muhammada ibn Salmana Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze zmianą stanu cywilnego, po czym ślad po nim zaginął.

Władze Turcji od początku podejrzewały, że dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione. Przez ponad dwa tygodnie Rijad konsekwentnie odrzucał oskarżenia o zamordowanie Chaszodżdżiego.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/ MoD (OGL v1.0)