Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w Niemczech z sekretarzem obrony USA Lloydem J. Austinem - przekazał polski resort obrony. W Ramstein Błaszczak spotkał się z minister obrony Niemiec Christine Lambrecht.
"Rozmowa poświęcona była dwustronnej współpracy wojskowej oraz dalszym działaniom dotyczącym wsparcia Ukrainy" - poinformowało w czwartkowym wpisie na Twitterze MON.
W czwartek w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein w Niemczech rozpoczęło się kolejne, piąte już spotkanie ministrów obrony około 40 państw, w tym Polski, w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (Ukraine Defense Consultative Group). Rozmowom przewodniczy sekretarz obrony USA Lloyd J. Austin, a w posiedzeniu uczestniczy też m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Lloyd Austin podczas otwarcia spotkania Grupy Kontaktowej powiedział, że prezydent USA Joe Biden zatwierdził kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 675 mln dolarów. Jak podkreślił, posiedzenie w Ramstein będzie poświęcone głównie dalszym możliwościom szkolenia wojskowych z Ukrainy oraz "wzmocnieniu zdolności przemysłów zbrojeniowych (państw sojuszniczych) w perspektywie długookresowej".
Spotkanie z niemiecką minister
Błaszczak spotkał się również z minister obrony Niemiec Christine Lambrecht. - Pani minister prosiła mnie o to, by wesprzeć starania niemieckie o możliwości związane z serwisem i z modernizacją niemieckiego sprzętu. Oczywiście odpowiedziałem, że takie możliwości są, grupa PGZ takimi możliwościami dysponuje, oczywiście na zasadzie komercyjnej - powiedział wicepremier.
- Zresztą kontakty PGZ z niemieckimi firmami zbrojeniowymi już miały miejsce, one nie były najbardziej efektywne, przykład to modernizacja czołgów Leopard do poziomu 2PL. Ze względu na pewną opieszałość strony niemieckiej terminy tej modernizacji zostały już dawno przekroczone, ale mam nadzieję, że teraz strona niemiecka zwraca się z prośbą do nas, polski przemysł zbrojeniowy jest otwarty, biznes to biznes, liczymy, że ta współpraca - jeśli chodzi o remonty niemieckiego sprzętu przez polski przemysł zbrojeniowy - będzie się układać - mówił.
Pytany o kwestię zrównoważenia polskich dostaw na Ukrainę czołgami z Niemiec, zaznaczył, że "otrzymaliśmy propozycję niesatysfakcjonującą nas, bo Niemcy zaproponowali nam do 20 czołgów w przyszłym roku". - Odpowiedziałem na piśmie mojej odpowiedniczce, że minimalna liczba czołgów, którymi jesteśmy zainteresowani, to batalion, i to w tym rozumieniu zachodnioeuropejskim, czyli 44 czołgi - powiedział Błaszczak, dodając, że nie otrzymał jeszcze odpowiedzi na swoje pismo.
Szkolenie ukraińskich żołnierzy jednym z głównych priorytetów
Kolejny pakiet amerykańskiej pomocy dla Ukrainy będzie się składał m.in. z amunicji do systemów artyleryjskich HIMARS, a także pojazdów i sprzętu indywidualnego dla żołnierzy - informował wcześniej dziennik "The Washington Post", opierając się na wypowiedzi anonimowego urzędnika amerykańskiego rządu.
Z kolei przedstawiciel brytyjskiej ambasady w Waszyngtonie Mark Newton zapowiedział w środę, że podczas spotkania w Niemczech zostaną ogłoszone dostawy na Ukrainę kolejnych systemów artylerii rakietowej. Jak dodał, jednym z głównych priorytetów we wspieraniu Kijowa powinno być szkolenie ukraińskich żołnierzy.
Grupa Kontaktowa została zawiązana w Ramstein 26 kwietnia. Sekretarz obrony USA Austin oświadczył wówczas - po rozmowach przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu - że zdecydowano o powstaniu międzynarodowej platformy współpracy, która będzie spotykała się co miesiąc, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/mblaszczak