Spalony rosyjski czołg przed ambasadą w Berlinie. "Świadectwo porażki Rosjan"

Źródło:
Reuters, ENEX, PAP

Przed ambasadą Rosji w Berlinie w piątek pojawił się zniszczony w okolicach Kijowa rosyjski czołg. Akcja przeprowadzona w pierwszą rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę ma być wyrazem sprzeciwu niemieckich aktywistów wobec tej agresji. Spalone rosyjskie czołgi pojawiły się także w kilku innych europejskich stolicach.

Zniszczony rosyjski czołg T-72 ustawiony został przed ambasadą Rosji w Berlinie z inicjatywy jednego z berlińskich muzeów. Według organizatorów, ma on być znakiem sprzeciwu wobec wywołanej przez Rosję wojny oraz wyrazem solidarności Niemców z Ukrainą.

Wieland Giebel, współinicjator akcji, wyjaśnił, że czołg stanął w tym miejscu na znak nadchodzącego upadku rosyjskiego reżimu. - Cały świat powinien widzieć, że jest wielu obywateli Niemiec, którzy wspierają Ukrainę - powiedział. - Chcemy, by wojna natychmiast się skończyła. Putin może zakończyć tę wojnę w każdej chwili, wycofując swoich żołnierzy z państwa, które najechał - kontynuował. - Ten czołg jest też świadectwem porażki Rosjan, ponieważ został zniszczony 31 marca 2022 roku w bitwie o Kijów - dodał. Zniszczony wóz pozostanie w tym miejscu do końca weekendu.

ZOBACZ TEŻ: Pięćsetmetrowa flaga Ukrainy namalowana przed ambasadą Rosji. "Ukraina jest niepodległym państwem"

Rosyjskie czołgi w europejskich stolicach

Według litewskiego resortu obrony zniszczone rosyjskie czołgi, będące eksponatami Muzeum Wojskowego w Kijowie, w piątek stanęły też na Łotwie, w Estonii i Litwie. Każde z państw, łącznie z Niemcami, otrzymało po jednym takim eksponacie.

W Wilnie zniszczony rosyjski pojazd pojawił się w piątek przy Placu Katedralnym. Jak oświadczył minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas, ma on być podziękowaniem Ukraińców za aktywne wspieranie ich kraju. - Ten wrakowy potwór jest symbolicznym ukraińskim podziękowaniem dla tych, którzy aktywnie wspierali i wspierają Ukrainę, oraz przypomnieniem o konieczności udzielania dalszego, konsekwentnego wsparcia - powiedział Anuszauskas.

Cafe Moskwa zmienia nazwę

To niejedyna tego typu inicjatywa zorganizowana w pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę. Tego dnia berlińska Cafe Moskwa (Cafe Moskau) przy Karl-Marx-Allee zmieniła swoją nazwę na Cafe Kijów (Cafe Kyiv). W piątek odbędzie się przed nią także wielka demonstracja przeciwko rosyjskiej wojnie.

W czasach NRD znajdująca się w dawnym Berlinie Wschodnim Cafe Moskwa "była popularnym (i osławionym) miejscem spotkań, także dla ludzi Stasi. Po zjednoczeniu stała się miejscem konferencji i imprez" - przypomina portal dziennika "Bild". Poza historią i nazwą Cafe Moskwa nie ma obecnie żadnych związków z Rosją. Jednak ze względu na ochronę zabytków nowa nazwa została zatwierdzona tylko na najbliższe cztery dni - do 27 lutego.

ZOBACZ TEŻ: Sean Penn wspomina wizytę w Rosji i podróż na spotkanie z Putinem. "Zimne, brudne doświadczenie"

Autorka/Autor:mm

Źródło: Reuters, ENEX, PAP

Raporty: