Niemiecka prokuratura: udaremniony zamach stanu, wśród zatrzymanych członek Dowództwa Sił Specjalnych i obywatelka Rosji

Źródło:
PAP, Reuters

W wyniku szeroko zakrojonej akcji policyjnej przeprowadzonej w środę rano niemieccy śledczy zatrzymali 25 osób z ekstremistycznej grupy tak zwanych Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger), która miała planować zamach stanu. W akcji brało udział blisko 3 tysiące funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych - przekazała rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

Czytaj więcej: Niemcy - planowany zamach. Policja zatrzymała 25 tak zwanych Obywateli Rzeszy. Wśród podejrzanych członkowie Bundeswehry, lekarze, nauczyciele

Zatrzymanym zarzuca się przygotowywanie zamachu stanu. 22 osoby spośród zatrzymanych to członkowie organizacji terrorystycznej, trzy pozostałe to zwolennicy organizacji. Ponadto jest jeszcze 27 innych podejrzanych - poinformowała rzeczniczka. Prokuratura Federalna zapowiedziała, że jeszcze w środę rozpoczną się przesłuchania pierwszych zatrzymanych.

Rzecznik wywiadu wojskowego Niemiec (BAMAD) przekazał, że wśród zatrzymanych znajduje się jeden czynny żołnierz i kilku rezerwistów. Aktywny żołnierz jest członkiem Dowództwa Sił Specjalnych.

Wśród działań organizacji wzbudzających podejrzenia śledczych znajdowały się zakup sprzętu, rekrutacja nowych członków i prowadzenie przez Obywateli Rzeszy lekcji strzeleckich. Celem działań rekrutacyjnych byli przede wszystkim funkcjonariusze wojska i policji.

W zatrzymaniach brało udział ponad trzy tysiące funkcjonariuszy policji i służb bezpieczeństwa. Dokonano ich na terenie Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Berlina, Hesji, Dolnej Saksonii, Saksonii i Turyngii, po jednej osobie zatrzymano również w Austrii i we Włoszech. Ponadto przeszukania przeprowadzono również w Brandenburgii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary.

Śledczy podejrzewają, że członkowie grupy mieli plany szturmu na niższą izbę parlamentu - Bundestag - w Berlinie - podała prokuratura.

Wśród zatrzymanych także obywatelka Rosji

Wśród zatrzymanych są osoby "zajmujące wpływowe stanowiska w społecznych lub finansowych obszarach życia publicznego" - przekazał portal niemieckiego dziennika "Bild". Według informacji dziennika kilka z tych osób posiadało legalnie nabytą broń.

O godz. 6 rano siły specjalne weszły do domu w willowej dzielnicy Wannsee w Berlinie, zatrzymując Birgit M.-W. - byłą posłankę do Bundestagu partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) i sędzię sądu okręgowego w Berlinie - relacjonuje dalej gazeta.

W gronie zatrzymanych jest także Witalija B. – obywatelka Rosji, "mocno podejrzana o wspieranie stowarzyszenia, w szczególności poprzez udzielanie pomocy oskarżonemu księciu Heinrichowi XIII w kontaktowaniu się z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej" - stwierdziła prokuratura.

Jak wyjaśniła prokuratura w wydanym w środę komunikacie, organizacja po przeprowadzeniu zamachu stanu planowała "utworzenie tymczasowego rządu (wojskowego), którego zadaniem miało być negocjowanie nowego porządku państwowego w Niemczech wraz z sojuszniczymi mocarstwami, zwycięskimi w II wojnie światowej". Zgodnie z założeniami Obywateli Rzeszy, "główny kontakt w tych negocjacjach stanowiła Federacja Rosyjska".

CZYTAJ WIĘCEJ: Książę Heinrich XIII po puczu ekstremistów miał zostać głową państwa

Jeden z oskarżonych, uznawany za przywódcę książę Heinrich XIII, "kontaktował się już z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej na terenie Niemiec". "Według dotychczasowych ustaleń, nic nie wskazuje jednak na to, by osoby kontaktowe pozytywnie zareagowały na jego prośbę" - wyjaśniła prokuratura.

- Wygląda na to, że jest to wewnętrzny problem Niemiec - powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Nie może być mowy o jakiejkolwiek rosyjskiej ingerencji - skomentował.

Szefowa MSW Niemiec: plany organizacji wskazują na głębię zagrożenia terrorystycznego

Plany obalenia rządu RFN przez członków grupy tak zwanych Obywateli Rzeszy wskazują na "głębię zagrożenia terrorystycznego", osoby te kierowały się "brutalnymi fantazjami o rewolucji i ideologiami spiskowymi" - skomentowała w Berlinie szefowa MSW Nancy Faeser.

Faeser podkreśliła, że chodzi tu o organizację terrorystyczną. - Obywateli Rzeszy łączy nienawiść do demokracji, naszego państwa i ludzi, którzy stają w obronie naszej społeczności - oświadczyła minister.

Obywatele Rzeszy

Obywatele Rzeszy to nieformalny ruch negujący prawne istnienie państwa niemieckiego w obecnym kształcie. Członkowie grupy uznają zwykle dalsze trwanie przedwojennej Rzeszy jako jedynego prawowitego państwa niemieckiego, często odmawiają płacenia podatków i pozostają w konflikcie z władzami. W 2020 roku działalność ruchu została zdelegalizowana przez niemieckie MSW.

Według Urzędu Ochrony Konstytucji organizacja ma około 21 tysięcy zwolenników. Podczas nalotu w 2016 roku Georgensgmuend w Bawarii jeden z członków ruchu postrzelił czterech policjantów, z których jeden zmarł.

Niemiecka prokuratura zidentyfikowała podejrzanych przywódców grupy ekstremistów jako 71-latka, podającego się za księcia Heinricha XIII, członka szlacheckiego rodu, i 69-letniego Ruedigera, byłego spadochroniarza. Grupa planowała powołać Heinricha XIII na nowego lidera Niemiec po przeprowadzeniu zamachu stanu.

Autorka/Autor:KS//now

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: B.Dpunkt/Shutterstock