Politico: Niemcy ogłoszą wprowadzenie kontroli na granicach z Polską i Czechami

Autor:
akr/kab
Źródło:
Politico, PAP
Niemcy chcą "stacjonarnych punktów kontrolnych" na granicach z Polską i Niemcami. Relacja Alicji Rucińskiej
Niemcy chcą "stacjonarnych punktów kontrolnych" na granicach z Polską i Niemcami. Relacja Alicji RucińskiejTVN24
wideo 2/5
TVN24Niemcy chcą "stacjonarnych punktów kontrolnych" na granicach z Polską i Niemcami. Relacja Alicji Rucińskiej

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser ogłosi tymczasowe kontrole na niemieckich granicach z Polską i Czechami, by ograniczyć napływ migrantów, którzy ubiegają się o azyl - poinformował portal Politico, powołując się na niemieckiego urzędnika. Według źródła portalu minister miałaby ogłosić to w środę, a kontrole rozpoczęłyby się "w ciągu najbliższych dni".

Według niemieckiego urzędnika, na którego powołuje się Politico, szefowa MSW Nancy Faeser planuje ogłosić w środę decyzję o "tymczasowych kontrolach na wybranych przejściach granicznych" z Polską i Czechami. Według urzędnika kontrole rozpoczną się "w ciągu najbliższych dni".

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy chcą kontroli na granicy z Polską i Czechami. "Sytuacja jest dramatyczna, nie mamy innego wyboru"

Wcześniej we wtorek Faeser w wypowiedzi dla "Deutschlandfunk" wskazała, że niemiecka policja współpracuje już w tej kwestii z krajami sąsiadującymi - Czechami i Szwajcarią. Stacjonarne kontrole graniczne, wprowadzenia których domaga się głównie opozycyjna CDU, nadają się wyłącznie do zwalczania przestępczości przemytniczej, mogą zatem stanowić najwyżej środek dodatkowy - mówiła Faeser.

Minister podkreśliła, że nielegalne przemycanie migrantów, np. stłoczonych w ciężarówkach, jest "wyjątkowo nieludzkie". W związku z tym szefowa MSW chce zmienić przepisy tak, aby przemyt osób nieletnich został uznany za przestępstwo. "Przemytnicy powinni być poddawani deportacji po aresztowaniu i skazaniu" - dodała.

Faeser opowiedziała się też za potrzebą "większego obiektywizmu" w debacie migracyjnej. "Nie ma sensu proponowanie prostych rozwiązań, które ostatecznie nie dają żadnej skuteczności. Nielegalnej migracji nie można zwalczać wyłącznie za pomocą stacjonarnych kontroli granicznych" - stwierdziła minister. Dodała też, że zgodnie z prawem niemieckim i unijnym policja federalna "nie może po prostu zawrócić na granicy osób ubiegających się o azyl".

Napływ migrantów do Niemiec

Niemcy znajdują się pod presją ze względu na migrantów, którzy nielegalnie napłynęli do tego kraju. Do końca sierpnia Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców zarejestrował ponad 204 tysiące wniosków o azyl, co oznacza wzrost o 77 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Ponadto w wyniku agresji Rosji na Ukrainę ponad milion uchodźców z tego kraju szukało schronienia w Niemczech bez konieczności ubiegania się o azyl.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kab

Źródło: Politico, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock