Niemcy nie chcą powrotu groźnych rakiet do Europy. Apelują do USA i Rosji

Amerykańskie rakiety Pershing II, zniszczone na mocy traktu INF
Amerykańskie rakiety Pershing II, zniszczone na mocy traktu INF
US Army
Amerykańskie rakiety Pershing II, które zniszczono na mocy traktatu INFUS Army

Rząd Niemiec wysłał apel do władz USA i Rosji o podjęcie rozmów ws. przestrzegania traktatu o likwidacji rakiet średniego zasięgu (INF) - podał "Der Spiegel". Berlin najwyraźniej jest zaniepokojony sytuacją wobec tego ważnego porozumienia rozbrojeniowego. Amerykanie oskarżają Rosjan o jego naruszanie i rysuje się możliwość, że zacznie się ono sypać.

Układ podpisany w 1987 roku przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa zakazuje produkcji oraz testowania lądowych pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5500 km. Dokument uważany jest za kluczowy element amerykańsko-rosyjskich wysiłków na rzecz kontroli zbrojeń, który przyczynił się do zakończenia zimnej wojny.

Niepokój w Berlinie przez przepychanki Rosji i USA

Jak pisze "Der Spiegel", rząd USA zarzuca Rosji łamanie traktatu w związku z prowadzonymi przez Kreml testami nowej broni. Moskwa zaprzecza. W ramach retorsji Ameryka miała zagrozić rozmieszczeniem w Europie pocisków rakietowych średniego zasięgu wyposażonych w głowice atomowe. Na razie są to jedynie niepotwierdzone oficjalnie sugestie. Tym bardziej, że amerykańskie wojsko takiej broni nie ma na stanie i trzeba by ją najpierw stworzyć.

Moskwa krytykuje natomiast plany umieszczenia w Polsce i Rumunii w ramach amerykańskiej tarczy antyrakietowej systemów wyrzutni rakiet, które - według rosyjskiego MSZ - nadają się do wystrzeliwania także pocisków rakietowych Tomahawk. Strona rosyjska uważa, że plany te stanowią jawne naruszenie INF.

"Der Spiegel" zwraca uwagę, że strona amerykańska podejmuje ostatnio próby uspokojenia niemieckich sojuszników. Przedstawiciele USA zapewniają, że chociażby ze względu na wysokie koszty Waszyngton będzie preferować raczej inne formy sankcji wobec Rosji niż uzbrojone w głowice atomowe rakiety średniego zasięgu.

Na początku lat 80. zapowiedź rozlokowania na terenie RFN pocisków średniego zasięgu typu Pershing II wywołała masowe protesty zachodnioniemieckiego społeczeństwa, przyczyniając się do powstania silnego ruchu pacyfistycznego. Ponad sto rakiet i tak trafiło na niemiecką ziemię, wywołując poważny niepokój na Kremlu, który ostatecznie doprowadził do tego, że Rosjanie wyrazili gotowość zawarcia traktatu INF i wyeliminowania swoich analogicznych rakiet SS-20, które wcześniej wycelowano w Europę Zachodnią.

Autor: mk//plw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US DoD