To on ma kierować polityką zagraniczną Niemiec. "Oznacza istotny zwrot"

Johann Wadephul
Olaf Scholz (SPD) i Friedrich Merz (CDU) na ostatnim posiedzeniu Bundestagu przed wyborami 23 lutego
Źródło: Reuters

Johann Wadephul ma zostać nowym szefem niemieckiego MSZ. Przyszły kanclerz Friedrich Merz w poniedziałek ogłosił nazwiska polityków z CDU, którzy mają zostać ministrami w przyszłym rządzie. Ta nominacja może zmienić stanowisko Berlina wobec Moskwy i Pekinu - ocenia Politico.

Kluczowe fakty:
  • Johann Wadephul to 62-latek odpowiedzialny dotąd w CDU/CSU za politykę zagraniczną i obronność.
  • W ostatnich miesiącach polityk dwukrotnie odwiedzał Warszawę.
  • Wadephul znany jest ze zdecydowanej krytyki polityki Rosji oraz ostrzegania przed rosnącymi wpływami Chin w Europie.

Niemiecka partia CDU oficjalnie zgodziła się w poniedziałek na umowę koalicyjną, którą chadeckie partie CDU i CSU uzgodniły z socjaldemokratyczną SPD. Już wcześniej na umowę tę zgodziła się także bawarska CSU. Po zatwierdzeniu umowy przez CDU i CSU brakuje już tylko zgody SPD, której około 358 tys. członków podejmie decyzję do wtorku wieczorem.

Jeśli SPD również się zgodzi, umowa koalicyjna zostanie formalnie podpisana 5 maja. 6 maja lider CDU Friedrich Merz zostanie wybrany w Bundestagu na kanclerza Niemiec. Wymaga to uzyskania poparcia przez większość posłów w tajnym głosowaniu, tj. zdobycia 316 głosów. CDU/CSU i SPD mają razem 328 głosów - przypomina niemiecki dziennik Tagesschau.

Johann Wadephul - kim jest

Ministerstwo spraw zagranicznych w rządzie Merza ma objąć Johann Wadephul. 62-letni polityk odpowiedzialny jest obecnie w klubie parlamentarnym CDU/CSU za politykę zagraniczną, obronność i kontakty z Radą Europy. W grudniu 2024 roku towarzyszył Merzowi w podróży do Kijowa i Warszawy, a w kwietniu tego roku prowadził rozmowy sondażowe w Warszawie, Londynie, Rzymie i Paryżu.

Pisząc o jego ostatniej wizycie w Warszawie portal Deutsche Welle odnotował, że Polsce zależy w pierwszej kolejności na budowie w Berlinie Miejsca pamięci dla polskich ofiar wojny i okupacji, finansowej pomocy dla żyjących ofiar Trzeciej Rzeszy oraz wkładzie Niemiec w bezpieczeństwo Polski wobec zagrożenia ze strony Rosji. - Pracujemy nadal nad tym - powiedział Wadephul, cytowany przez Deutsche Welle 13 kwietnia.

Johann Wadephul
Johann Wadephul
Źródło: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

W wystąpieniach w Bundestagu i w wywiadach prasowych Wadephul dał się poznać z ostrej krytyki Rosji i domagania się przekazania Ukrainie niemieckich pocisków manewrujących Taurus. Jego wypowiedzi są jednak bardziej wyważone niż Norberta Roettgena czy Rodericha Kiesewettera, bardziej wyrazistych polityków, którzy również byli brani pod uwagę jako potencjalni szefowie niemieckiego MSZ.

Nominacja Wadephula - co oznacza

Nominacja Wadephula, całkowicie lojalnego wobec kanclerza, oznacza, że Merz będzie miał większy wpływ na politykę zagraniczną niż jego poprzednicy, dzięki czemu będzie ona bardziej jednolita. Dotychczas szefem dyplomacji zostawał przedstawiciel partii koalicyjnej, co bywało źródłem rywalizacji między kanclerzem a MSZ. Dodatkowym wzmocnieniem kanclerza w roli realizatora polityki zagranicznej ma być Narodowa Rada Bezpieczeństwa przy urzędzie kanclerskim. Planowane gremium ma przejąć część dotychczasowych kompetencji MSZ.

Portal Politico ocenił w poniedziałek, że wybór Wadephula na szefa dyplomacji "oznacza istotny zwrot w stronę polityki zagranicznej bardziej zorientowanej na bezpieczeństwo i transatlantyckiej i może zmienić stanowisko Berlina wobec Moskwy i Pekinu". Politico przypomniało o krytycznym stanowisku Wadephula wobec rosnących wpływów Chin w Europie.

Friedrich Merz
Friedrich Merz
Źródło: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE
TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: