"Bezprecedensowa seria niepowodzeń" i sylwestrowe nagranie. "Czekanie i wahanie szkodzi Bundeswehrze"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątek wieczorem niemieckie media informowały o spodziewanej dymisji minister obrony Christine Lambrecht. Sama minister przez cały weekend zachowywała w tej sprawie milczenie. Pytania dziennikarzy o jej odejście zostały zignorowane przez kanclerza Olafa Scholza w sobotę, podczas otwarcia terminalu LNG w Lubminie. - Zabawa w kotka i myszkę w przypadku jej dymisji jest niegodna tego urzędu. Oczekujemy, że decyzje zostaną podjęte bardzo szybko - powiedział sekretarz generalny CDU Mario Czaja.

"Dymisja feralnej minister jest prawdopodobna. Ale pytanie, kiedy, gdzie i przez kogo ta decyzja będzie ogłoszona, pozostaje na razie otwarte" - podała agencja dpa.

"Czekanie i wahanie szkodzi Bundeswehrze"

Sara Nanni, rzeczniczka ds. polityki obronnej grupy parlamentarnej Zielonych powiedziała: - Ufam SPD, że podejmą dobrą decyzję. Im szybciej będziemy mieć jasność, tym lepiej.

Lider CDU Friedrich Merz stwierdził, że "nawet takie czekanie i wahanie szkodzi Bundeswehrze". Stwierdził, że krążące w mediach pogłoski powinny zostać zakończone podjęciem decyzji przez kanclerza. Jak dodał Merz, Bundeswehrą powinien kierować ktoś, kto "stanie na wysokości zadania" i "nie będzie tak przytłoczony stanowiskiem jak Lambrecht".

- Zabawa w kotka i myszkę w przypadku jej (Lambrecht) dymisji jest niegodna tego urzędu. Oczekujemy, że decyzje zostaną podjęte bardzo szybko - ocenił z kolei sekretarz generalny CDU Mario Czaja.

Coraz więcej polityków opowiada się też za rezygnacją z zasady parytetu przy obsadzaniu ministerstw (połowę stanowisk w niemieckim rządzie zajmują mężczyźni, a połowę kobiety). - W przypadku nowej nominacji na czele resortu obrony nie powinno to obowiązywać - powiedziała Sara Nanni. - Co innego sformułowanie takiego celu podczas tworzenia rządu, a następnie jego realizacja, a co innego wykluczenie z góry pewnych opcji w obecnej sytuacji - uzasadniła.

Wolfgang Kubicki, wiceszef FDP, ocenił, że "kanclerz federalny nie powinien obsadzać ważnego dla bezpieczeństwa Niemiec resortu obrony kierując się kryterium równości płci, a jedynie kryterium kompetencji". - Po czterech słabych ministrach Bundeswehra w końcu zasługuje na kogoś, kto się na niej zna - powiedział.

Dietmar Bartsch, szef klubu parlamentarnego Lewicy, zaapelował do kanclerza Scholza, "aby w końcu pozwolił Christine Lambrecht na rezygnację i aby niezwłocznie wyznaczył następcę". Szef tej partii Martin Schirdewan zaznaczył przy tym, że "zmiana personalna nie rozwiąże problemu, chodzi bowiem o to, aby rząd federalny w końcu zmienił kurs i odszedł od logiki wojskowej w kierunku logiki pokoju, dyplomacji oraz negocjacji pokojowych".

Feralne sylwestrowe nagranie, wcześniej seria wpadek

Na filmiku opublikowanym w sylwestra minister Lambrecht opowiadała o wojnie w Ukrainie na tle odgłosów noworocznych fajerwerków. Jej wypowiedź została skrytykowana jako niewłaściwa.

Minister od początku urzędowania na czele resortu obrony spotyka się z krytyką. "Zbliżającą się rezygnację ze stanowiska poprzedziła 'bezprecedensowa seria niepowodzeń', z których ostatnim szeroko opisywanym przez media było opublikowane w sylwestra w mediach społecznościowych nagranie - pisał w tym tygodniu "Bild".

"Urzędowanie Lambrecht na stanowisku minister obrony było od początku katastrofalne" - oceniła gazeta. "W pierwszym wywiadzie po objęciu urzędu w grudniu 2021 roku szefowa Bundeswehry przyznała w 'Bild am Sonntag', że nie zna stopni wojskowych Bundeswehry. Pięć miesięcy później nadal nie znała stopni, co potwierdziła w rozmowie z Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" - czytamy "Bildzie".

"Kiedy prawie 200 tysięcy rosyjskich żołnierzy znalazło się przy granicy z Ukrainą w styczniu 2022 roku, ministerstwo kierowane przez Lambrecht z dumą poinformowało o dostawie 5 tysięcy hełmów na Ukrainę" - przypomina gazeta.

Lambrecht pojechała do Ukrainy w październiku 2022 roku. W Odessie spotkała się wtedy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.

Christine Lambrecht w Odessietwitter.com/BMVg_Bundeswehr

Autorka/Autor:akw/kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/BMVg_Bundeswehr