Nie żyje John Goodenough. Laureat Nagrody Nobla miał 100 lat

Źródło:
Reuters
John GoodenoughGetty Images

Laureat Nagrody Nobla John Goodenough, pionier w rozwoju akumulatorów litowo-jonowych, które w obecnych czasach zasilają na całym świecie sprzęt elektroniczny czy też pojazdy elektryczne, zmarł w niedzielę w wieku 100 lat.

John Goodenough "był liderem w najnowocześniejszych badaniach naukowych przez wiele dziesięcioleci swojej kariery" – powiedział Jay Harzell, rektor Uniwersytetu w Teksasie, w którym Goodenough był członkiem wydziału przez 37 lat.

Goodenough – wraz z Brytyjczykiem Stanleyem Whittinghamem i Japończykiem Akirą Yoshino - w 2019 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za badania nad akumulatorami litowo-jonowymi.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk podczas przyznawania nagrody podkreśliła, że baterie litowo-jonowe "położyły podwaliny pod bezprzewodową elektronikę". "Umożliwiają również odejście świata od paliw kopalnych, ponieważ są używane do wszystkiego: od zasilania samochodów elektrycznych po magazynowanie energii ze źródeł odnawialnych" – dodano.

Poszukiwał nowych kierunków magazynowania energii

W ostatnich latach Goodenough i jego zespół uniwersytecki badali również nowe kierunki magazynowania energii, w tym "szklaną" baterię z elektrolitem w stanie stałym i metalowymi elektrodami litowymi lub sodowymi.

John Goodenough urodził się 25 lipca 1922 roku w Jenie w Niemczech w rodzinie amerykańskiej. Po otrzymaniu tytułu licencjata z matematyki na Uniwersytecie Yale uzyskał tytuł magistra i doktora fizyki na Uniwersytecie w Chicago.

Został badaczem i liderem zespołu w Massachusetts Institute of Technology, a później kierował laboratorium chemii nieorganicznej na Uniwersystecie Oksfordzkim.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Raporty: