Nie podpisali gazowego kontraktu stulecia. Na razie


Rosja i Chiny stawiają przed sobą ambitny cel zwiększenia obrotów handlowych do 200 mld dolarów rocznie - zadeklarowali na Kremlu prezydenci obu państw. Wbrew zapowiedziom, nie podpisano jednak wieloletniej umowy na dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Chin. Prezydent Dmitrij Miedwiediew przekazał, że uzgadniane są jeszcze szczegóły porozumienia.

Rosja i Chiny zamierzają zwiększyć wzajemne obroty handlowe do 100 mld dolarów w 2015 roku i do 200 mld dolarów w 2020 roku - poinformował rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew po rozmowach z chińskim przywódcą Hu Jintao na Kremlu. - Będzie to poziom godny rosyjsko-chińskiego partnerstwa i współpracy - oświadczył Miedwiediew.

W 2010 roku wartość obrotów handlowych między dwoma krajami przekroczyła 60 mld dolarów.

Na Kremlu o interesach

Współpraca gospodarcza, w tym w sferze energetycznej, była głównym tematem rozmów Miedwiediewa i Hu. Wbrew zapowiedziom, nie podpisano jednak wieloletniej umowy na dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Chin. Prezydent Rosji przekazał, że uzgadniane są jeszcze szczegóły porozumienia.

Kością niezgody jest cena. Chiński koncern CNPC gotów jest płacić nie więcej niż 250 dolarów za 1000 metrów sześciennych paliwa. Argumentuje przy tym, że w północno-wschodnich regionach Chin, dokąd ma trafić gaz z Rosji, odbiorcy płacą obecnie 235 USD.

Natomiast Gazprom żąda cen porównywalnych do tych, jakie uzyskuje w Europie. Rosyjski koncern prognozuje, że średnia cena jego paliwa dla odbiorców w Europie wyniesie w tym roku 352 dolary.

Przewiduje się, że Rosja będzie dostarczać Chinom do 70 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Umowę w tej sprawie strony podpisały już w październiku 2009 roku. Nie doszły jednak do porozumienia w sprawie ceny.

Współpraca także w obszarze bezpieczeństwa

Liderzy Rosji i Chin omówili też współpracę dwóch krajów w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) i BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Afryka Południowa), a także kluczowe problemy międzynarodowe, m.in. sytuację na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i na Półwyspie Koreańskim.

- Dialog ten jest pożyteczny dla naszych krajów i narodów, a więc odpowiada interesom bezpieczeństwa i stabilności w świecie - oznajmił Miedwiediew. Hu zadeklarował ze swej strony, że "rozwój stosunków z Rosją pozostanie priorytetem w polityce zagranicznej Chin".

Wieczorem chiński przywódca spotka się jeszcze z premierem Władimirem Putinem. A w piątek - razem z Miedwiediewem - weźmie udział w XV Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu.

Źródło: PAP