Świat

Nie ma nawet 18 lat, chce zostać premierem, a może dostać Nobla

Świat

Aktualizacja:

Według wielu ekspertów i publicystów spore szanse na pokojowego Nobla ma pakistańska uczennica Malala Yousafzai. Ta 16-letnia Pakistanka zasłynęła jako przeciwniczka talibów, za co niemal nie zapłaciła życiem. W czwartek Yousafzai została uhonorowana przez Parlament Europejski Nagrodą Sacharowa.

Malala zasłynęła jako autorka bloga prowadzonego dla BBC, w którym krytycznie wypowiadała się o próbie ustanowienia przez talibów szariatu w dolinie Swat, gdzie mieszkała. W październiku 2012 roku nastolatka została zaatakowana przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję i po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację. Nastolatka stała się symbolem walki o prawa dzieci i prawo kobiet do edukacji w krajach islamskich. - Po tym, jak w zeszłym roku Nagrodę Nobla otrzymała Unia Europejska, w tym roku nagrodzona powinna zostać inicjatywa oddolna, raczej osoba. Malala Yousafzai jest bardzo młoda, ale już ma duży wpływ na rzeczywistość - powiedziała norweskiej telewizji publicznej NRK dyrektorka szwedzkiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Anna Jadfeldt. Pakistanka znajduje się też na liście faworytów do pokojowego Nobla m.in. dyrektora norweskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem Kristiana Berga Harpvikena. Laureata pokojowego Nobla ogłasza w Oslo Norweski Komitet Noblowski.

Lech Wałęsa: Nagroda to zobowiązanie
Lech Wałęsa: Nagroda to zobowiązanietvn24

Nagradzana i fetowana

Ostatnio Malala Yousafzai przemawiała na forum ONZ, a także otrzymała nagrodę Uniwersytetu Harvarda. W czwartek Yousafzai została uhonorowana przez Parlament Europejski Nagrodą Sacharowa.

Dzień po odebraniu nagrody Malala zdradziła CNN swoje polityczne ambicje: - Lekarz może pomóc ograniczonej liczbie ludzi, ale polityk, jeśli tylko dobrze spełnia swe obowiązki, może pomóc wszystkim. Tak, chciałabym zostać premierem mego kraju.

Choć stawiają na nią jako faworytkę, norweskie media zastanawiają się jednak, czy przyznanie Nobla pakistańskiej nastolatce nie byłoby dla niej zbyt dużym ciężarem. Spekulują, że wówczas mogłaby stać się celem kolejnego ataku talibów. - Taki werdykt może być odebrany jako nieetyczny - twierdzi dyrektor szwedzkiego Instytutu Badań nad Pokojem SIPRI Tilman Bruck.

Faworytem Brucka są twórcy demokratycznych przemian w Birmie, w tym prezydent Birmy Thein Sein. Zdaniem Kristiana Berga Harpvikena szanse na Nobla ma wymieniane wśród faworytów również w latach poprzednich radio Demokratyczny Głos Birmy. Inną kandydatką Harpvikena do Pokojowej nagrody Nobla jest rosyjska dysydentka i obrończyni praw człowieka Ludmiła Aleksiejewa. Norweska telewizja NRK podkreśla, że szanse na Nobla ma również białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, wielki przegrany z ubiegłego roku, kiedy nagrodę otrzymała Unia Europejska.

10.10.2013 | Nagroda Sacharowa dla Malali Yousafzai. Czy będzie Nobel?
10.10.2013 | Nagroda Sacharowa dla Malali Yousafzai. Czy będzie Nobel?Magda Łucyan | Fakty TVN

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: