Pilotowała samolot, który rozbił się w Nepalu. Przed laty w katastrofie straciła męża, też pilota

Źródło:
Reuters
Katastrofa samolotu Yeti Airlines w środkowym Nepalu. Nagranie
Katastrofa samolotu Yeti Airlines w środkowym Nepalu. Nagranie
twitter.com/KazmiWajahat
Katastrofa samolotu Yeti Airlines w środkowym Nepalu. Nagranietwitter.com/KazmiWajahat

Pilotka samolotu linii Yeti Airlines, który w niedzielę 15 stycznia rozbił się w Nepalu, kilkanaście lat temu w katastrofie lotniczej straciła męża. On również był pilotem. Licencję zdobyła po jego śmierci, za pieniądze z ubezpieczenia.

Anju Khatiwada była drugim pilotem pasażerskiego samolotu linii Yeti Airlines, który w niedzielę rozbił się w pobliżu lotniska w mieście Pokhara w Nepalu. Jak informuje Reuters, kobieta w 2006 roku w katastrofie lotniczej straciła męża, Dipaka Pokhrela, który pilotował samolot tej samej linii lotniczej.

ZOBACZ TEŻ: Nagranie katastrofy z pokładu Yeti Airlines. "Nie mieli pojęcia, że samolot jest w niebezpieczeństwie"

Pilotka samolotu Yeti Airlines była wdową po pilocie tej samej linii

Pokhrel zginął pilotując mały samolot pasażerski, który rozbił się kilka minut przed lądowaniem. Cztery lata po śmierci męża, w 2010 roku, Khatiwada rozpoczęła pracę w Yeti Airlines. - Jej mąż, Dipak Pokhrel, zginął w 2006 roku w katastrofie samolotu Twin Otter, należącego do Yeti Airlines w mieście Jumla - potwierdził rzecznik linii lotniczej Sudarshan Bartaula w rozmowie z Reutersem. - Zdobyła licencję pilota dzięki pieniądzom, które dostała z ubezpieczenia po śmierci męża - dodał.

Bartaula poinformował, że Khatiwada wylatała łącznie 6,4 tys. godzin i już wcześniej latała na trasie, na której doszło do katastrofy, czyli między Katmandu a Pokharą, która jest popularną trasą turystyczną. W katastrofie z 15 stycznia była drugim pilotem samolotu. Maszyna uderzyła w zbocze wąwozu i stanęła w płomieniach. Na pokładzie znajdowały się 72 osoby, z czego co najmniej 68 zginęło. Jak na razie nie udało się odnaleźć nikogo, kto by przeżył katastrofę.

Reuters podaje, że odnaleziono ciało głównego kapitana, który był doświadczonym pilotem i wylatał ponad 21,9 tys. godzin. Ciała Khatiwady nie udało się jednak nadal odnaleźć, ale jak powiedział Bartaula, "prawdopodobnie nie żyje".

ZOBACZ TEŻ: Katastrofa samolotu w Nepalu. Nagranie pokazuje chwile przed rozbiciem się maszyny

Katastrofy w Nepalu

Niedzielna katastrofa była najtragiczniejszym wypadkiem lotniczym w Nepalu od 30 lat. Od 2010 roku trwa czarna seria katastrof lotniczych w tym kraju. Ich głównymi powodami są górzyste ukształtowanie terenu, słaba infrastruktura, trudna pogoda, używanie przestarzałych samolotów oraz pozostawiające sporo wątpliwości przepisy bezpieczeństwa.

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: Reuters