katastrofy

katastrofy

Minister środowiska Jan Szyszko wskazał w niedzielę na szczycie klimatycznym ONZ w Bonn (COP23) na zagrożenia wynikające z nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych. Jego zdaniem żaden kraj nie jest w pełni odporny na zmiany klimatu, jednak Polska posiada odpowiednią strategię.

W katastrofach wywołanych przez czynniki naturalne i techniczne na całym świecie w 2012 roku zginęło blisko 10 tys. - wynika z opublikowanego w czwartek raportu. To najniższy taki bilans na przestrzeni ubiegłych 10 lat. Najwięcej ofiar pochłonął tajfun Bopha.

Na 138 mld dolarów wyceniła ONZ straty w gospodarce spowodowane przez zeszłoroczne katastrofy naturalne. Za połowę z nich odpowiada huragan Sandy, który uderzył we Wschodnie Wybrzeże USA. Analitycy organizacji podkreślają, że od lat 90. wielkie katastrofy kosztują nas coraz więcej.

Do specjalistów rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych dołączą wkrótce prawosławni duchowni. Będą współpracować z resortową brygadą psychologów, udzielając pomocy ofiarom wypadków i klęsk żywiołowych.

Kontenerowiec MSC Flaminia, który przez półtora miesiąca płonął na Atlantyku, zostanie zaholowany przez Kanał La Manche do portu w Niemczech. Rząd Francji zgodził się, by statek przepłynął przez jej wody terytorialne. Na jego pokładzie znajduje się 149 kontenerów z niebezpiecznymi chemikaliami.

Tornada, huragany, śnieżyce - wieści o nich mrożą krew w żyłach. Ich gwałtowność przeraża, a doniesienia o śmiertelnych ofiarach utwierdzają w przeświadczeniu, że strach jest uzasadniony. Kiedy zatem zastanawiamy się nad najgroźniejszymi zjawiskami świata, rzadko do głowy przychodzą nam... upały.

2 miliardy dolarów - to najwyższy koszt strat spowodowanych przez zjawisko pogodowe od początku 2012 roku. Na tyle firma ubezpieczeniowa AON Benfield wyceniła zniszczenia spowodowane na początku marca przez tornada w USA. Na listę najdroższych katastrof pogodowych w pierwszym kwartale roku trafiły też powodzie w Australii, tropikalne cyklony oraz atak zimy w Europie. Ten ostatni w rankingu wyróżnia najtragiczniejszy bilans ofiar śmiertelnych.

Ponad 42 mln ludzi w regionie Azji i Pacyfiku zostały zmuszone w ciągu dwóch ostatnich lat do zmiany miejsca zamieszkania w wyniku klęsk żywiołowych związanych ze zmianami klimatycznymi - poinformował Azjatycki Bank Rozwoju. Na tych obszarach leży 6 z 10 państw najbardziej podatnych na konsekwencje zmian klimatu.

Dopiero połowa roku, a 2011 rok jest już najbardziej kosztownym w historii. Jest lipiec, a katastrof naturalnych było już 355 - to one spowodowały aż 265 miliardów dolarów strat w gospodarce światowej.

We wraku zatopionego w Wołdze statku "Bułgaria" odnaleziono około 110 ciał, w tym 30 dzieci - podała agencja Reutera, powołując się na Interfax. Interfax podał również, że przyczyną katastrofy mogła być awaria jednego z silników.

111 osób z rosyjskiego statku "Bułgaria", który zatonął na Wołdze, jest zaginionych. Jak dotąd potwierdzono jedną ofiarę śmiertelną. Według najnowszego komunikatu rzecznika ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, na pokładzie znajdowało się łącznie 188 osób.