Popiersie ogromnej urody egipskiej królowej Nefretete to prawdziwy skarb - jeden z najbardziej znanych zabytków starożytności. Od stu lat wystawiane jest w Berlinie. Teraz Egipt zażądał jego zwrotu, argumentując, że zostało wywieziono z egipskiego terytorium nielegalnie.
O wystąpieniu z ""oficjalnym żądaniem" wobec Berlina poinformował w poniedziałek szef Najwyższej Rady Zabytków Egipskich (CSA) Zahi Hawass. Wspierają go w tym premier Egiptu Ahmed Nazif i minister kultury Faruk Hosni.
Wniosek trafił do Hermanna Parzingera, szefa fundacji odpowiedzialnej za niemieckie muzea publiczne, w tym Neues Museum w Berlinie, gdzie Nefretete jest prezentowana.
Legalnie, nielegalnie?
Piękne i bardzo dobrze zachowane popiersie odkrył w 1912 roku niemiecki archeolog Ludwig Borchardt. Według Egiptu, natychmiast zauważył "unikalny charakter i jakość artystyczną tego dzieła sztuki, podobnie jak jego znaczenie historyczne" i wywiózł je do swego kraju - nielegalnie. Jednak Niemcy konsekwentnie odmawiają zwrotu popiersia, twierdząc, że nabyli je zgodnie w 1913 roku.
Przy podziale wykopalisk między Egipt i Niemcy, strona niemiecka zaoferowała Egipcjanom w zamian kamienny ołtarz (środkową część tryptyku), który w roku 2009 okazał się falsyfikatem, wzorowanym na znajdującej się w zbiorach berlińskich płaskorzeźbie.
Popiersie Nefretete, przedstawia głowę kobiety z piękną, długą szyją i z przysługującym faraonom nakryciem głowy. Stało się ono jednym z synonimów starożytnego kanonu piękna. Imię Nefretete (Nefertiti) znaczy "Piękna, która przybyła".
Królowa była żoną faraona Echnatona (druga połowa XIV w. p.n.e.). Jako jedyna władczyni w historii Egiptu jest przedstawiana na nielicznych zachowanych płaskorzeźbach w pozach zarezerwowanych dla faraonów, np. zwyciężania lub upokarzania wrogów Egiptu.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia