TVN24 | Świat

Relacje Rosja - NATO. Pułkownik Matysiak: jedną z odpowiedzi już od Rosji otrzymaliśmy

TVN24 | Świat

Autor:
akr/adso
Źródło:
TVN24, PAP
Pułkownik rezerwy Maciej Matysiak: wchodzimy w następną zimną wojnę z Rosją
Pułkownik rezerwy Maciej Matysiak: wchodzimy w następną zimną wojnę z RosjąTVN24
wideo 2/3
TVN24Pułkownik rezerwy Maciej Matysiak: wchodzimy w następną zimną wojnę z Rosją

To jest typowa retoryka dla prezydenta Władimira Putina i Rosji, czyli rzucania gróźb w eter - tak o rekcji Kremla na zaproszenie Szwecji i Finlandii do NATO mówił w "Tak jest" pułkownik rezerwy Maciej Matysiak. Redaktor naczelna portalu Euractiv Karolina Zbytniewska odniosła się natomiast do nowej koncepcji strategicznej Sojuszu. Wskazywała, iż określono w niej, że Rosja "stanowi bezpośrednie zagrożenie" oraz po raz pierwszy wspomniano o Chinach.

Liderzy państw NATO zdecydowali na madryckim szczycie o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do wstąpienia w szeregi Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rosja ostrzegła, że jeżeli te dwa kraje pozwolą wojskom NATO na rozmieszczenie infrastruktury wojskowej na swoim terytorium, to odpowiedź Rosji będzie adekwatna.

"TAK JEST" - OGLĄDAJ W TVN24 GO >>>

Pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego i ekspert Fundacji Stratpoints, mówił w "Tak jest" w TVN24, że "jedną z odpowiedzi już od Rosji otrzymaliśmy". - Bo Rosja chociażby na wybrzeżu Bałtyku w obwodzie kaliningradzkim rozmieściła zestawy rakiet przeciwokrętowych - powiedział.

Według niego "to jest typowa retoryka dla prezydenta (Władimira - red.) Putina i Rosji, czyli rzucania gróźb w eter". - To jest retoryka zimnowojenna i wielu ekspertów twierdzi, z czym ja się zgadzam, że wchodzimy w następną zimną wojnę z Rosją - dodał wojskowy.

Zbytniewska: ważnym elementem koncepcji strategicznej NATO jest wspomnienie o Chinach

Redaktor naczelna portalu Euractiv Karolina Zbytniewska mówiła natomiast o przyjętej w Madrycie nowej koncepcji strategicznej NATO. Jak powiedziała, do tej pory Sojusz traktował Rosję jako "partnera", a w obecnym dokumencie "jest pokazane, że stanowi (Rosja - red.) bezpośrednie zagrożenie dla porządku międzynarodowego".

- Drugim ważnym elementem nowej koncepcji strategicznej NATO jest wspomnienie w niej pierwszy raz o Chinach, które stanowią wyzwanie - podkreśliła. Wskazywała przy tym, że "jest tam wskazane, że nie będziemy się im tylko sprzeciwiać, ale będzie podejmowana próba dialogu i współpracy".

Zbytniewska: ważnym elementem nowej koncepcji strategicznej NATO jest wspomnienie w niej pierwszy raz o Chinach
Zbytniewska: ważnym elementem nowej koncepcji strategicznej NATO jest wspomnienie w niej pierwszy raz o ChinachTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/adso

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości