dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene, Agata Szczęśniak

Tak jest

dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene, Agata Szczęśniak

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się na niej posłowie PiS. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. - W 2019 roku taki Economist Intelligence Unit ogłosił PiS najbardziej populistyczną, legalnie funkcjonującą partią na świecie - przypomniała dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene (politolożka, Uniwersytet Warszawski). Według niej "PiS się w tej kwestii niewiele zmienił do dzisiaj". - Prawo i Sprawiedliwość, jako jedna z największych w tej chwili partii w Polsce, wpisuje się w ogólnoeuropejską tendencję walki populistów o rząd dusz, czyli żeby odbić jak największy kawałek sceny politycznej z rąk ugrupowań prodemokratycznych - stwierdziła. Agata Szczęśniak (OKO.press) wspomniała, że kiedy czytała relacje w międzynarodowych mediach z tego wydarzenia, to Mateusz Morawiecki tam się nie pojawiał. Zwróciła uwagę, że "zestaw prezentowanych poglądów, krytyki UE jest dość jednolity". - Niby mowa, że chodzi o jakąś reformę, zmianę, ale to jest na tyle ostre antyeuropejskie ostrze, że te partie są w stanie zgromadzić bardzo różnych ludzi, którzy mają najróżniejsze lęki związane z Unią Europejską - powiedziała.

Opis programu

Codzienny magazyn informacyjno–publicystyczny Andrzeja Morozowskiego z udziałem obserwatorów i uczestników życia politycznego.

 

Andrzej Morozowski jest związany z TVN24 od początku istnienia stacji. Gospodarz i współautor wielu programów publicystycznych, m.in. "Teraz My", "Prześwietlenie", "Skaner Polityczny". Laureat licznych dziennikarskich tytułów, między innymi Dziennikarz Roku na Grand Press w 2006 roku.

 

Odcinki programu publicystycznego "Tak jest" obejrzysz od poniedziałku do piątku o 18:00 na antenie TVN24 i online na platformie TVN24 GO.

 

20.05.2024
Kraj produkcji: Polska
Obsada: Andrzej Morozowski