Napisał o bombardowaniach Rosjan. Odpowie za ekstremizm

Wikipedia/UieoaBloger Anton Nosik zostanie ukarany za poglądy w sprawie rosyjskiej operacji w Syrii

Akt oskarżenia w sprawie znanego rosyjskiego blogera, któremu zarzuca się ekstremizm, zostanie odczytany 3 sierpnia. Termin rozprawy wyznaczył dziś sąd w Moskwie. W październiku zeszłego roku Anton Nosik odniósł się na blogu do rosyjskiej operacji w Syrii, porównując ten kraj do "faszystowskich Niemiec".

Artykuł Nosika "Zetrzeć Syrię z powierzchni ziemi" ukazał się na jego blogu w LiveJournal w październiku zeszłego roku. Napisał w nim o rosyjskiej operacji w Syrii. Poparł ataki na pozycje lotnicze tzw. Państwa Islamskiego, podkreślając jednocześnie, że "Syrię można porównać do faszystowskich Niemiec".

Publikacja wzbudziła zainteresowanie rosyjskich władz. Eksperci sądowi ministerstwa sprawiedliwości w Moskwie uznali, że tekst zawiera "lingwistyczne cechy wzniecania waśni i wrogości wobec grupy osób [Syryjczycy], wyodrębnionej na podstawie cech narodowościowych i terytorialnych".

Jak informuje opozycyjna telewizja Dożdż, Anton Noski odmówił usunięcia wpisu na blogu. Powiedział, że adwokat radził mu to uczynić, jednak on nie zamierza tego robić.

Stanowisko obrony

Sam Nosik uważa, że publikacja nie była wezwaniem, lecz wyrazem jego oceny sytuacji. Adwokat blogera Siergiej Badamszyn również wyrażał opinię, że artykuł nie zawiera żadnych apeli.

- Człowiek wyraziście i na swój sposób poparł działania rosyjskich sił lotniczych w Syrii - mówił obrońca rosyjskiej agencji RIA Nowosti.

W kwietniu blogerowi postawiono zarzuty i zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci zobowiązania do niewyjeżdżania z kraju. Podstawą jest artykuł kodeksu karnego dotyczący wzniecania nienawiści lub wrogości. Maksymalna przewidziana w prawie kara to cztery lata więzienia.

Redaktor portali

Akt oskarżenia w sprawie znanego rosyjskiego blogera, któremu zarzuca się ekstremizm, zostanie odczytany 3 sierpnia. Termin rozprawy wyznaczył dziś sąd w Moskwie.

"Ze względu na wstępny charakter poniedziałkowego posiedzenia nie dopuszczono na nie prasy i publiczności" - podało radio Echo Moskwy, powołując się na wpis Nosika w internecie.

Nosik, popularny bloger i działacz rosyjskiego internetu, był redaktorem największych rosyjskich portali internetowych (m.in. lenta.ru, gazeta,ru, newsru.com), menedżerem holdingu Rambler i serwisu blogów firmy SUP, właściciela LiveJournal.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP, livejournal.com, tvrain.ru

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Uieoa

Pozostałe wiadomości