Na wysokości 3 tys. metrów, na chilijskiej pustyni Atacama, powstanie największy teleskop świata - zadecydowała rada Europejskiego Obserwatorium Południowego. European Extremely Large Telescope (E-ELT) będzie miał zwierciadło o 42-metrowej średnicy, czyli około 5 razy większe niż najlepsze współczesne teleskopy.
Jak pisze BBC, obserwatorium zostanie wybudowane na Cerro Armazones. Zdaniem astronomów, E-ELT będzie tak potężny, że będzie można za jego pomocą dostrzec podobne do Ziemi planety znajdujące się poza Układem Słonecznym. Dostarczy też nowych informacji na temat czarnych dziur, formowania galaktyk i czarnej materii.
Ostateczna zgoda na tę gigantyczną inwestycję - szacowaną na miliard euro - ma być zatwierdzona jeszcze w tym roku. Sam teleskop ma działać od 2018 roku.
Cerro Armazones zostało wybrane po trwających kilka lat przymiarkach. W grę wchodziły też m.in. Wyspy Kanaryjskie i Hiszpania, ale żadna z tych lokalizacji nie miała tak rewelacyjnych parametrów: co najmniej 320 dni bezchmurnego nieba rocznie i równie czystej atmosfery.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: ESO