Za nami trudny rok - zapamiętamy z niego wiele wydarzeń, bohaterów i antybohaterów. "Zamach", "Państwo Islamskie", "uchodźcy", "Schengen" - to tylko niektóre ze słów, które zdefiniowały kończący się 2015 rok. Materiał "Faktów z zagranicy".
ZAMACH - 2015 rok to rok krwawych ataków terrorystycznych. Za większość z nich odpowiedzialność ponosi tzw. PAŃSTWO ISLAMSKIE - organizacja dżihadystyczna, która w czerwcu 2014 roku ogłosiła powstanie kalifatu na kontrolowanym przez siebie terytorium Iraku i Syrii.
Pierwszy atak miał miejsce w styczniu w Paryżu. Terroryści zaatakowali redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo", które w przeszłości publikowało karykatury Mahometa.
Następna na celowniku był Tunezja. 18 marca w zamachu na muzeum Bardo w Tunisie śmierć poniosło ponad 20 turystów, w tym 3 Polaków. Blisko 40 osób, w większości Brytyjczyków, zostało zabitych 26 czerwca na plaży przed hotelem w Susie.
W październiku terroryści zestrzelili rosyjski samolot lecący nad półwyspem Synaj. Miał to być odwet za rosyjskie naloty w Syrii. Zginęły 224 osoby.
W listopadzie dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego zabili na ulicach stolicy Francji ponad 130 osób.
UCHODŹCY - Imigranci z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu uciekają przed wojną domową w Syrii, w obawie przed barbarzyńskim tzw. Państwem Islamskim i po prostu - w poszukiwaniu lepszego życia. Przybywają do Grecji, Włoch, na Maltę, a później dalej wgłąb Europy. Od początku roku do samych Włoch przybyło drogą morską ponad 150 tysięcy migrantów.
MAMA MERKEL - Niemiecka kanclerz w ostatnim roku zrobiła wiele, aby pomóc przybywającym imigrantom. M.in. za te starania Merkel została uhonorowana przez amerykański tygodnik "Time" tytułem Człowieka Roku 2015. Z kolei francuska agencja AFP oceniła, że kanclerz Niemiec była w kończącym się roku najbardziej wpływową osobą na świecie.
SCHENGEN - Strefa Schengen to obszar Unii Europejskiej, na którym zniesiona została kontrola graniczna. W związku z trudnym do kontrolowania napływem tysięcy imigrantów Holendrzy zaproponowali utworzenie mini-strefy Schengen obejmującej kraje Beneluxu, Niemcy i Austrię. Propozycję oprotestowały kraje Grupy Wyszehradzkiej. W związku z problemem imigranckim w ostatnim roku pojawiały się nawet propozycje, aby strefę zlikwidować i przywrócić kontrole na granicach.
WOJNY PUTINA - Mnóstwo zamieszania w społeczności międzynarodowej zrobiły rosyjskie bombardowania w Syrii. Rosja prowadzi bombardowania od 30 września. Przedstawiano je jako wymierzone w twz. Państwo Islamskie. Jednak syryjscy rebelianci walczący z reżimem Baszara el-Asada, a także Zachód zarzucają Rosji, że celem nalotów padają ugrupowania niedżihadystyczne i cywile.
ZMIANA - To słowo padało w tym roku wyjątkowo często. Jednak prawdziwa zmiana ma nadejść w przyszłym roku. Czeka ona chociażby Stany Zjednoczone, które czekają wybory prezydenckie. Kto zastąpi Baracka Obamę? Czy będzie to kontrowersyjny Donald Trump? To niewątpliwie był jego rok - w sondażach jest coraz silniejszy. Wzrasta także poparcie dla skrajnie prawicowej liderki francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen. Ma ona coraz większe szanse, aby zostać prezydentem Francji.
"Fakty z zagranicy" od poniedziałku do piątku o 20.00 na antenie TVN24 Biznes i Świat.
Autor: kło//rzw / Źródło: Fakty z zagranicy