Premier Iraku Hajder al-Abadi zarządził śledztwo, które ma wyjaśnić, czy wojsko i siły specjalne, walcząc z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Mosulu, łamały prawa człowieka i dopuszczały się innych przestępstw.
Abadi tłumaczył w oświadczeniu, że postępowanie ma zbadać "przypadki porwań, złego traktowania i innych przewinień" wobec cywilów. Szef irackiego rządu winą za takie działania obarczył "grupy, które wykorzystują dobre imię" żołnierzy, a także paramilitarnych oddziałów szyickich i sunnickich.
W komunikacie dotyczącym śledztwa poinformowano, że w mediach społecznościowych zamieszczono nagranie pokazujące przypadki maltretowania. Tego typu publikacje mają "popsuć radość ze zwycięstwa i zniesławić prawdziwy obraz dzielnych żołnierzy sił specjalnych, którzy poświęcają się dla wyzwolenia ziem i utrzymania bezpieczeństwa kraju". Dokument Abadiego opublikowano w kilka dni po tym, jak ONZ zażądała od rządu Iraku wszczęcia śledztwa ws. torturowania i zamordowania co najmniej trzech bojowników IS w odbitych dzielnicach Mosulu. Na zamieszczonym w internecie i trwającym prawie trzy minuty nagraniu wideo widać żołnierzy i funkcjonariuszy policji bijących domniemanych dżihadystów, a następnie egzekucję.
"Wschodni Mosul zdobyty"
W zeszłym tygodniu siły rządowe ogłosiły, że pod ich kontrolą znajduje się prawie cała wschodnia część Mosulu. Walki o to miasto trwają od trzech miesięcy. W poniedziałek ministerstwo obrony Iraku poinformowało, że siły rządowe kontrolują już cały wschód tego trzeciego największego miasta w kraju.
"Siły zbrojne całkowicie wyzwoliły lewy brzeg [Tygrysu - red.] w Mosulu, zadając wrogowi poważne straty w ludziach i sprzęcie" - podał resort obrony w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej. Ofensywa mająca na celu odbicie z rąk IS Mosulu rozpoczęła się 17 października 2016 roku. To największa operacja zbrojna w Iraku od opuszczenia w 2011 roku kraju przez wojska amerykańskie. Szacuje się, że miasta, opanowanego przez IS w 2014 roku, broni 5-6 tys. dżihadystów.
Autor: mtom / Źródło: PAP